Kompleksowa obsługa procesu znakowania

TEMAT NUMERU

Mamy rok 2013. W ostatnich kilku dekadach Polska, jak i jej przemysł, rozwijała się bardzo dynamicznie. Rozwój nie tylko spowodował wzrost naszego dobrobytu, ale także wpłynął znacząco na wydajność produkcji na osobę. Wzrost ten w części jest związany z optymalizacją pracy ludzi, ale również duży udział ma tutaj automatyzacja, jak i robotyzacja procesów produkcyjnych i logistycznych. Właśnie ta automatyzacja znacząco wpłynęła na ilość produkowanego asortymentu oraz jego różnorodność.

Jeżeli popatrzymy na przemysł spożywczy, to zauważymy, że spektrum dostępnych produktów jest tak wielkie jak nigdy dotąd. Zapewne niewiele osób zastanawia się, jak to się dzieje, że produkt w krótkim czasie trafia na konkretną półkę w sklepie spożywczym, a osoby odpowiedzialne za logistykę tego produktu są w stanie określić czas oraz drogę, po jakiej się on przemieszczał na terenie Polski czy świata. Aby zobrazować całość procesu, musielibyśmy poświęcić na to wiele stron magazynu, dlatego zajmiemy się głównie technikami związanymi ze znakowaniem produkcji, bo ta właśnie odpowiada za identyfikację jednostki produkcyjnej (pojedynczego opakowania), jak i jednostki logistycznej (paleta jednorodna z produktem) oraz dostawy (magazyn – transport – dostawa).
Znakowanie produkcji należy podzielić na dwa główne nurty, jeden to znakowanie pojedynczych opakowań, natomiast drugi to identyfikacja i znakowanie opakowań zbiorczych. Oczywiście przy opakowaniach zbiorczych należałoby powiedzieć o ich dalszym podziale na kartony, pudła, palety, ale od strony ciągu dostawy liczą się tzw. jednostki logistyczne (handlowe), czyli opakowania zbiorcze zawierające po kilka lub kilkadziesią...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy