Dołącz do czytelników
Brak wyników

Komputronik w nowym magazynie

Baza wiedzy | 24 czerwca 2021 | NR 4
0 196

Komputronik SA, dystrybutor branży IT i elektroniki oraz operator sklepu internetowego z elektroniką, przeniósł swój magazyn do parku logistycznego pod Poznaniem na powierzchnię 20 tys. m2. Magazyn wysokiego składowania działa z wykorzystaniem nowoczesnego systemu kolektorów i ma zaawansowaną automatyzację skracającą czas kompletacji.

Budynek powstał w systemie BTS, czyli zgodnie z wymaganiami spółki. 
– Przy budowie magazynu zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą deweloperską Panattoni, która zaoferowała warunki najbardziej adekwatne do naszych oczekiwań – mówi Marcin Wnuk, dyrektor Departamentu Logistyki w Komputronik SA.
Do nowego obiektu, który zastąpił dotychczasowy magazyn zlokalizowany przy siedzibie głównej spółki, przeniesiono już wszystkie operacje magazynowe i spedycyjne.
– Nowe elementy w magazynie w Komornikach to przede wszystkim kompletacja strefowa, pozwalająca na zbiórkę towaru z danej strefy przez pracownika przypisanego tylko do niej. Zastosowano także komasatory, których funkcją jest koncentracja towaru przeznaczonego dla jednego klienta, a pochodzącego z różnych stref kompletacji – mówi Marcin Wnuk.
Większość indeksów jest magazynowana i kompletowana na antresoli, a następnie przetransportowywana przenośnikiem rolkowym do komasatora. Stamtąd pobiera się ją do strefy pakowania (taki schemat zachodzi przy dużych zamówieniach) albo – w przypadku ok. 60% klientów e-commerce zamawiających po jednej sztuce danego indeksu – dostarcza bezpośrednio do stanowisk pakujących znajdujących się wzdłuż przenośnika.

 

Niewątpliwy plus nowego magazynu stanowi jego lokalizacja. Jest on położony w pobliżu siedziby głównej, ale też bezpośrednio przy węźle komunikacyjnym (przecięcie autostrady A2 i drogi ekspresowej S11)

 

Nowe elementy w magazynie w Komornikach to przede wszystkim kompletacja strefowa, pozwalająca na zbiórkę towaru z danej strefy przez pracownika przypisanego tylko do niej 

 

Uruchomienie nowego magazynu to nie tylko nowa lokalizacja, ale i zmiany funkcjonalne. Większa powierzchnia wiązała się z wdrożeniem nowych procesów logistycznych


Dzięki nowej organizacji magazynu możliwe będzie zwiększenie przepływu towarów o ponad 100% przy znacznie mniejszym wzroście całkowitych kosztów operacyjnych.
– Uruchomienie nowego magazynu to nie tylko nowa lokalizacja, ale i zmiany funkcjonalne. Większa powierzchnia wiązała się z wdrożeniem nowych procesów logistycznych, uruchomieniem nowych aplikacji i zmianami w systemie obsługi zamówień. Wszystko to wymagało zaangażowania wielu osób i tygodni intensywnej pracy. Obecnie wszystkie systemy są w pełni uruchomione, dzięki czemu możemy realizować zamówienia jeszcze szybciej i sprawniej, zgodnie z wysokimi standardami, które staramy się zachowywać w trosce o wygodę i komfort naszych klientów – podkreśla M. Wnuk.
W całym obiekcie zostało zastosowane oświetlenie LED-owe, dostosowane do funkcji danej strefy magazynowej. W regałach wysokiego składowania wykorzystano oświetlenie punktowe, które pozwala na odpowiednie doświetlenie każdej alejki pomimo bariery rozpraszającej światło, jaką są regały, natomiast w strefie komasacji zastosowano oświetlenie liniowe, obniżone do poziomu 3,5 m.

 

Większość indeksów jest magazynowana i kompletowana na antresoli, a następnie przetransportowywana przenośnikiem rolkowym do komasatora

 

W całym obiekcie zostało zastosowane oświe...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy