Kwadratowe koła, czyli eliminacja marnotrawstwa w magazynie wysokiego składowania

Rynek

Artykuł przedstawia studium przypadku — organizację przepływu w Centrum Dystrybucyjnym znaczącego producenta farmaceutyków. Projekt miał na celu ograniczenie marnotrawstwa związanego 
z transportem wewnętrznym — przesuwaniem produktów.

 

Opisany obiekt — magazyn Baxter Terpol — to magazyn wysokiego składowania — o wysokości ponad 11 metrów, siedmiu poziomach składowania i łącznej pojemności około 10 tysięcy miejsc paletowych, zlokalizowany w parku logistycznym Metropol w Błoniu koło Warszawy.
Prawo farmaceutyczne dość precyzyjnie reguluje wymogi dotyczące składowania. W ramach magazynu producenckiego wymagane jest fizyczne oddzielenie stref magazynu, w których przechowywane mają być wyroby dopuszczone do obrotu od wyrobów niedopuszczonych. W związku z powyższym, magazyn producencki został podzielony na dwie strefy — wyrobów gotowych oraz kwarantanny. 

IDENTYFIKACJA ŹRÓDEŁ MARNOTRAWSTWA


Uznaliśmy za marnotrawstwo nadmierny czas trwania operacji w magazynie. Dlatego za cel postawiliśmy sobie tak zorganizować model przepływu produktów przez magazyn, aby wszystkie operacje wewnątrz magazynu trwały możliwie krótko. Optymalizacja celowała zatem w operacje:
 odłożenia po przyjęciu (Putaway);
 uzupełnienia strefy dystrybucji (Replenishment);
 pobrania do wysyłki (Picking).
Za szczególnie istotne uznano optymalne z...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy