Logistyczne eldorado czy bezludna wyspa?

TEMAT NUMERU

Rok 2016 przyniósł kolejne bardzo optymistyczne prognozy rozwoju branży logistycznej w Polsce. Rynek powierzchni magazynowych zarówno w najbardziej popularnych lokalizacjach – Polsce centralnej, na Górnym Śląsku, w Krakowie czy Poznaniu, jak również na rynkach wschodzących – w Bydgoszczy, Rzeszowie czy Lublinie, odnotowuje rokrocznie wzrosty na poziomie od kilku do ponad dwudziestu procent. Rozwój kolejnych zagłębi magazynowych to efekt zainteresowania Polską jako krajem atrakcyjnym pod względem lokalizacji, a także podejścia ludzi do pracy i opłacalności biznesu. Gdy jednak przyjrzymy się mapie najbardziej rozwojowych lokalizacji magazynowych, ukaże się nam jednocześnie mapa regionów, w których występuje najniższe bezrobocie. I tu pojawia się problem.

Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się – szacuje się, że w 2050 r. w naszym kraju liczba osób w wieku produkcyjnym zmniejszy się o ok. 8 mln, a struktura wiekowa osób aktywnych zawodowo znacznie się zmieni. Z jednej strony zatem – jesteśmy logistycznym eldorado, z drugiej zaś – w kontrze do rozwoju biznesu idzie spadająca liczba kandydatów do pracy, chętnych budować swoją karierę w branży TSL. 
Jak sobie zatem radzić w tym bezludnym eldorado?

 

 

Z dziennika rekrutera


Rekrutacja to dla nas chleb powszedni. Jako globalna firma działająca w tej branży od 14 lat realizujemy rocznie ok. 15 000 procesów w różnych lokalizacjach. Dzięki podziałowi naszych zespołów na specjalizacje jesteśmy ekspertami w danej dziedzinie, a bliska współpraca z klientami i kandydatami daje nam szeroki obraz rynku pracy w Polsce. W badaniu przeprowadzonym przez Hays w 2015 r. wśród 50 pracodawców z sektora przemysłowego w kilku regionach Polski (Śląsk, Łódź, Pomorze, Wrocław) zapytaliśmy ich, jak oceniają różne metody rekrutacji. Nie zaskakuje fakt, że na pierwszym miejscu pojawiają się ogłoszenia o pracę – w skali od 1 do 6. Ta metoda pozyskania pracowników uzyskała od 4,4 pkt na Pomorzu do 4,8 pkt na Śląsku. Zaraz po nich pojawiają się jednak programy referencyjne – od 4,3 pkt we Wrocławiu do 5,0 pkt w Łodzi. W logistyce zaczęło się już nawet mówić o „drugim 500+” – bonusie wypłacanym pracownikowi za zarekomendowanie osoby, która następnie przepracuje w organizacji wybrany okres (zwykle od 6 miesięcy do roku). Na trzecim miejscu pojawiają się współpraca z uczelniami i programy stażowe (od 4,2 pkt...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy