Logistyk – kreator procesów e-commerce

STRATEGIE MAGAZYNOWE

Jakie istniejące procesy magazynowe muszą ulec zmianie lub reorganizacji, aby dostosować firmę do sprzedaży internetowej? Odpowiedzi na to pytanie jest zapewne tyle, ile firm, które podążyły (lub chcą podążyć) w sferę e-handlu i każda z nich może opowiedzieć swoją własną historię w tej dziedzinie. Spróbujmy jednak na podstawie realizowanych projektów przeanalizować kilka z nich, zwłaszcza tych, które są swoistym standardem w e-commerce.

Zmiany zachodzące na rynku i zmiany zachowań konsumentów skłaniają firmy do rozszerzenia swoich usług i wejście w kanał sprzedaży internetowej. Tego typu wymagania jako pierwsze dostrzegają najczęściej działy sprzedaży i marketingu i to one są inicjatorem wprowadzania zmian w pozostałych działach firmy. Na zmiany te nie wszyscy uczestnicy procesu są równie gotowi, co w dużej mierze zależy od kroków, jakie należy poczynić, aby się do tego modelu biznesu zbliżyć. Wszędzie tam, gdzie konieczne są inwestycje, podjęcie decyzji przedłuża się o czas potrzebny na przygotowanie takiej inwestycji i jej udaną realizację. W logistyce takie projekty mogą trwać nawet dwa lata i dłużej, uwzględniając czas potrzebny do osiągnięcia pełnej wydajności.

 


Firmy handlowe, które już w swojej przeszłości posługiwały się drukowanymi katalogami (czy ktoś jeszcze pamięta, że tak sprzedawano np. odzież i sprzęt AGD już w latach 50. poprzedniego wieku?), „uprawiały” sprzedaż wysyłkową i ich działy logistyki były tworzone dla tej specyficznej grupy klientów i odbiorców zamawiających w określonych sezonach lub przed świętami. Już wówczas operowano pojęciami, które dzisiaj wywołują u logistyków napięcia, jak: „zwroty od klientów” czy „wysyłka z odbiorem osobistym”.
W dobie i...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy