Magazyn nie jest samotną wyspą

OPAKOWANIE I OZNAKOWANIE TOWARU

Z dr inż. Elżbietą Hałas, która od stycznia 2011 r. jest przewodniczącą GS1 in Europe, a od tego numeru „Nowoczesnego Magazynu” obejmuje pismo patronatem honorowym, o idei standaryzacji w procesach nie tylko magazynowych, rozmawia Anna Frąckowiak.

Anna Frąckowiak: Wiem, że to będzie przewrotne pytanie, ale muszę od niego zacząć naszą rozmowę. Po co komu w lokalnym magazynie globalne standardy?
dr inż. Elżbieta Hałas
: A ja odpowiem – bo pomagają, usprawniają magazynowe procesy...  Żaden magazyn nie jest samotną wyspą. Każdy z nich działa w łańcuchu dostaw, a standardy ułatwiają mu komunikację z rynkiem. Warto przy tym pamiętać, że proces standaryzacji zaczyna się już na etapie decyzji o wdrożeniu systemu WMS. Bez standardów, nawet jeśli magazyn będzie korzystał w kodów kreskowych czy etykiety logistycznej, będzie to tylko strzępek zadrukowanego papieru, który nie ma znaczenia dla jego kontrahenta. Jeśli natomiast korzystamy ze standardów, to system magazynowy nie tylko pomoże automatycznie tę etykietę logistyczną wygenerować, ale  także będzie potrafił wczytać dane z etykiety otrzymanej od kontrahenta i od razu zapisze je  w systemie. Problemem jest to, także w Polsce, że firmy zamiast wdrażać rozwiązania uniwersalne, które zapewniają bezproblemową współpracę z wieloma obecnymi i potencjalnymi kontrahentami, wdrażają rozwiązania lokalne, własne identyfikatory pozycji magazynowych, wewnętrzne kody. Umawiają się na swoje standardy, które działają bardzo dobrze tu i teraz, ale niekoniecznie wtedy, kiedy pojawi się nowy klient. W przypadku magazynu ważny jest też aspekt dotyczący rozporządzenia o konieczności spełnienia warunków „traceability”, czyli śledzenia przez branżę spożywczą, kosmetyczną i farmaceutyczną ruchu i pochodzenia produktów. W Polsce nie są one wprawdzie rygorystycznie respektowane, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że każda firma, która ma dobry system magazynowy, jeśli stosuje globalne standardy, to jest w stanie wykorzystać  kody kreskowe, aby spełnić wymogi „traceability”.
Często firma wdraża rozwiązanie informatyczne w magazynie  ze względu na konieczność zastosowania go w przypadku palącego problemu w magazynie, np. długiego procesu przyjęcia i wydania towaru czy uciążliwości obsługi dokumentów papierowych typu WZZ. Mniejszą wagę przywiązuje się do kwestii zapewnienia możliwości  automatycznej komunikacji z otoczeniem. W wielu przypadkach, jeżeli nie w wi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy