Magazyny wysokiego składowania, miniload i Shuttle. Technologie automatyczne szyte na miarę

STRATEGIE MAGAZYNOWE

Towar w magazynie podlega licznym procesom logistycznym, od przyjęcia po kompletację i wysyłkę. Podczas tych procesów towar jest składowany lub przemieszczany. Do tego celu stosuje się nośniki towaru. Umożliwiają one transport (zarówno wewnętrzny, jak i w łańcuchu dostaw) i magazynowanie towaru w zagregowanych ilościach dzięki czemu uzyskuje się efektywność.

W zależności od specyfiki towaru i procesu oraz skali strumienia materiału ilości te mogą być małe lub duże, co narzuca wielkość i pojemność nośników towaru. W związku z tym możemy podzielić nośniki towaru na dwie główne grupy: duże: o pojemności rzędu kilkuset litrów oraz małe: o pojemności kilkunastu do kilkudziesięciu litrów.

Nośniki towarów

Najpopularniejszym dużym nośnikiem towaru jest paleta. Jej konstrukcja umożliwia przemieszczanie zarówno za pomocą urządzeń wyposażonych w widły (wózki lub układnice), jak i przenośników rolkowych lub łańcuchowych. Mamy do czynienia z szeroką gamą typów palet, zastosowanego materiału oraz standaryzowanych wymiarów (w tym najpopularniejszy w Europie rozmiar Euro 80 × 120 cm). Wymiary innych dużych nośników, jak np. półpalety, skrzyniopalety, zbiorniki IBT, itp. z reguły nawiązują swymi wymiarami do standardów palet, pomijając oczywiście nośniki specjalne, np. do towarów ponadgabarytowych (palety 100 × 200 cm, korlety, itp.)
Małe nośniki towaru to wszelkiego rodzaju pojemniki i kartony. Tutaj gama rozmiarów, typów i zastosowanych materiałów jest bardzo szeroka.
Obydwie kategorie nośników znajdziemy w prawie każdym magazynie. Nośniki o dużej pojemności stosowane są przede wszystkim do przemieszczania i składowania du...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy