Metry kwadratowe na działanie kontraktowe. Jak zmieniało się zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i na jakiego t ypu umowy najczęściej decydują się usługodawcy logistyczni?

TEMAT NUMERU

W ciągu ostatnich kilku lat rynek nieruchomości magazynowych w Polsce urósł dwukrotnie. Jeszcze na koniec 2016 r. całkowite zasoby powierzchni logistycznych wynosiły 11 mln m2, a obecnie są to już 22 mln. Wiąże się to bezpośrednio ze wzrostem sektora 3PL (Third Party Logistics) i e-commerce obsługiwanego przez firmy logistyczne.

Doskonała lokalizacja geograficzna, położenie pomiędzy rynkami wschodnimi a zachodnimi, sąsiedztwo gospodarki niemieckiej, wspierane przez ciągle rozbudowywaną infrastrukturę drogową i sieć kolejową, sprawiają, że międzynarodowe firmy logistyczne chętnie umieszczają swoje magazyny w Polsce, a te już działające nad Wisłą dynamicznie rosną. Ważnym czynnikiem rozwoju jest dostępność gruntów inwestycyjnych w pobliżu powstających lub modernizowanych dróg, na których logistycy mogą dostarczać nieruchomości dla klientów końcowych. W skali Europy jest to czynnik wyróżniający nasz rynek i z tego względu Polska wybierana jest do obsługi dużych, międzynarodowych projektów. 
Niezmiennie możemy także pochwalić się mocnym rynkiem wewnętrznym i dobrymi warunkami oferowanymi graczom lokalnym. W rezultacie popyt na powierzchnie w pierwszej połowie 2021 r. wyniósł rekordowe 3 400 000 m², co stawia nas na podium najmocniejszych rynków europejskich. W ramach tej powierzchni szacuje się, że nawet 30% stanowią magazyny wynajmowane przez 3PL. To właśnie firmy z tego sektora zwykle wynajmują najwięcej powierzchni magazynowych spośród wszystkich grup najemców.

E-commerce napędza 3PL

Tempo wzrostu firm 3PL jest skorelowane z rozwojem e-commerce. Przez ostatnie kilka miesięcy obserwowaliśmy transformację cyfrową handlu, co w konsekwencji przełożyło się na to, że pandemia nie wpłynęła n...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy