Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

16 marca 2022

NR 1 (Luty 2022)

Na horyzoncie kolejne rekordy. Podsumowanie rynku powierzchni magazynowych 2021 r.

0 374

Po pełnym sukcesów 2021 r. rynek magazynowy nadal nie zwalnia tempa. Obok wielkiej piątki na celownikach deweloperów pojawiają się nowe, dobrze skomunikowane lokalizacje. Rozwój sektora e-commerce wciąż napędza budowę kolejnych obiektów, bardziej ekologicznych i przyjaznych dla pracowników. Wyzwaniem dla rynku mogą stać się natomiast rosnące koszty budowy, kurczące się banki ziemi oraz utrudniony dostęp do pracowników magazynowych.

W całym 2021 r. odnotowaliśmy w Polsce rekordowy popyt na poziomie przekraczającym 7,3 mln m² nowoczesnej powierzchni przemysłowej i magazynowej, co oznacza ponad 40-proc. wzrost, porównując z rokiem 2020 i prawie 80-proc., porównując z 2019 r. Jednocześnie obserwujemy wyraźny spadek wolnej powierzchni. Na koniec ubiegłego roku współczynnik pustostanów osiągnął poziom 3,9%, a najwięcej wolnych metrów magazynowych odnotowujemy na Śląsku, Mazowszu oraz w Polsce Centralnej – mówi Agnieszka Giermakowska, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Newmark Polska. 
W ubiegłym roku (według wstępnych szacunków) deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 3 mln m² magazynów, czyli więcej niż w rekordowym do tej pory 2019 r. (2,7 mln m²). 
Największe inwestycje ukończone w poprzednim roku to: obiekt BTS o powierzchni 200 tys. m² w Świebodzinie, wybudowany dla firmy Amazon przez Panattoni, Hillwood Rokitno (112 tys. m²), GLP Lędziny 
Logistics Centre (111,5 tys. m²) oraz magazyn o powierzchni 108 tys. m² w formule BTS dla DHL Supply Chain w Panattoni Park Poznań w Żernikach. 

Przed nami kolejny dobry rok

W 2022 r. analitycy Newmark Polska spodziewają się kolejnych rekordów na rynku magazynowym. – Popyt będzie utrzymywał się na wysokim poziomie, przede wszystkim ze względu na permanentną już zmianę zwyczajów zakupowych Polaków, a także usprawnienia w łańcuchach dostaw, jak i coraz częstsze oczekiwania ze strony konsumentów sklepów internetowych na krótki czas dostawy, najchętniej jeszcze tego samego dnia – mówi Jakub Kurek, dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych w Newmark Polska.
Deweloperzy nadal będą bardzo aktywni – na koniec ubiegłego roku w budowie pozostawało ponad 4,6 mln m² magazynów, z czego ok. 2,8 mln m² w inwestycjach firmy Panattoni. Analitycy Newmark Polska szacują, że w sumie ponad 80% budowanych metrów zostanie dostar...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy