Odporność na włamania. Jak zarządzać kluczami i zamkami?

Bezpieczeństwo

Wiele rozmów z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo obiektów zaczynam od pytania: „ile kluczy ma pan/pani do swojego obiektu?" Dość często dostaję odpowiedź: „nie wiem". Czasem jednak dojście do tej odpowiedzi wiedzie przez „wiem" i dopiero kolejne pytania doprowadzają do konkluzji, że jednak… „nie wiem".

Bezpieczeństwo – słowo klucz (nomen omen) w dzisiejszym świecie szerokiego spectrum zagrożeń, zarówno naturalnych, jak i będących wyniki działań środowisk przestępczych, jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Potrzeb postrzeganych zarówno z perspektywy pojedynczego człowieka, jak i organizacji biznesowych czy społecznych. I nie ma tu znaczenia status poszczególnych osób czy organizacji. Potrzeba bezpieczeństwa jest więc wartością uniwersalną. A skoro tak, to na osobach (czy podmiotach) odpowiedzialnych za bezpieczeństwo spoczywa obowiązek zabezpieczenia tej potrzeby, przede wszystkim poprzez właściwy dobór zabezpieczeń, ale także poprzez takie działania organizacyjne, które ochronią ten system przed jego degradacją czy wręcz neutralizacją w wyniku działań celowych bądź błędu człowieka.
Jak zatem zapewnić bezpieczeństwo w obiektach, budynkach i obszarach, w których występuje przepływ osób, zwłaszcza o dynamicznym i zmiennym nasileniu? Pytanie to zadają sobie zarówno inwestorzy, zarządcy nieruchomości, jak i security managerowie. Odpowiedzią na nie jest nie tylko instalowanie coraz to bardziej zaawansowanych zamków, ale i wprowadzanie procedur, których stopień skomplikowania także jest coraz większy.

Zabezpieczenia mechaniczne

Od niepamiętnych czasów sztaby, rygle, zasuwy i kłódki stanowiły główne zabezpieczenie przed włamaniem. I w tym względzie niewiele się zmieniło. Doszły co prawda elementy elektromagnetyczne, niewykorzystujące ryglowania tradycyjnego, czyli zwory, ale wciąż trudno wyobrazić sobie podstawowe zabezpieczenie, za...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy