Opakowanie z drewna to towar niebezpieczny?

Bezpieczeństwo

Jeśli po otwarciu kontenera widzimy małe robaczki, nie zawsze musi to oznaczać, że dopadło nas delirium. Te drobne żyjątka mogą być bardzo groźnym wrogiem, który może doprowadzić do katastrofy ekologicznej. Od października 2010 r. służby celne wielu państw, w tym Ukrainy, mogą ukarać polskiego przewoźnika za przewiezienie przez granicę towaru na palecie drewnianej, która nie spełnia wymagań fitosanitarnych w zakresie przygotowania drewna, z którego jest ona wykonana. 
 

 

Regulacje te, w zakresie opakowań drzewnych, w tym palet stosowanych w handlu międzynarodowym, mają zastosowanie od 2002 r., a ich zadaniem jest uniemożliwienie niekontrolowanego przemieszczania szkodliwych organizmów biologicznych. W celu wyeliminowania tego zjawiska opracowany został standard fitosanitarny odnośnie opakowań drewnianych — Międzynarodowy Standard dla Środków Fitosanitarnych numer 15 („Wytyczne dla unormowania drewnianych materiałów opakowaniowych w handlu międzynarodowym”) Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin FAO (International Plant Protection Convention — www.ippc.int). 

 

 

Jakie jest ryzyko?


Transport związany jest z przemieszczaniem. Dynamiczny rozwój transportu sprawił, że na wielkie odległości przemieszczają się całe rzesze ładunków oraz pasażerowie „na gapę”, czyli insekty oraz inne organizmy, które mogą okazać się szkodliwe dla lokalnego ekosystemu. Szczególnie niebezpieczeństwo to związane jest z transportem morskim. Podajmy przykład — do Morza Śródziemnego i Czarnego w przeciągu ostatnich trzydziestu lat zawle...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy