Dołącz do czytelników
Brak wyników

Padł rekord w wielkości wynajętych powierzchni

Baza wiedzy | 17 maja 2021 | NR 1
0 125

Kolejne dobre wieści dla branży — w Polsce rynek powierzchni magazynowych rozwija się szybciej 
niż w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. 
W 2007 roku zasoby wzrosły o 40 procent, a popyt był wyższy aż o 53 procent w porównaniu do 2006 roku. Jedyny wskaźnik wzrostowy, który zapewne nie ucieszył najemców, dotyczył sfery czynszów... Stawki również poszły w górę w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. 

 

Według firmy Cushman & Wakefield, doradcy w zakresie nieruchomości, w 2007 roku w Polsce wzrosło zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową. Do głównych czynników wzrostu popytu należały: utrzymująca się dobra koniunktura, rosnąca wartość inwestycji zagranicznych oraz atrakcyjne położenie. 

Warszawa traci na znaczeniu


W 2007 roku łączne zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 3.818.000 metrów kwadratowych (w czwartym kwartale 2006 roku były to 2.722.000 metry kwadratowe). Liczba nowych inwestycji rośnie dynamicznie, szczególnie w regionach. W 2007 roku zaledwie 16 procent nowo powstałych powierzchni magazynowych znajdowało się w rejonie Warszawy. Najwięcej wybudowano w Poznaniu (22,5 procent), na Górnym Śląsku (20 procent), w Polsce Centralnej (przeszło 19 procent) oraz we Wrocławiu (14 procent). W tej chwili w budowie jest kolejne 1.428.000 metrów kwadratowych, z czego tylko 31 procent znajduje się w rejonie Warszawy. 

 


Aktywność inwestorów w niektórych regionach jest ograniczona ze względu na brak odpowiednich terenów pod inwestycje. Na przykład w rejonie Górnego Śląska na wielu atrakcyjnie położonych działkach szkody górnicze oraz skażenia uniemożliwiają lokalizację obiektów magazynowych.

Rekordowa liczba umów najmu 


Ubiegły rok był rekordowy pod względem wielkości zawartych transakcji najmu. W 2007 roku wynajęto 1.410.000 metrów kwadratowych nowoczesnych powierzchni magazynowych. Największy popyt generują niezmiennie od kilku lat operatorzy logistyczni, ponieważ coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług związanych z magazynowaniem oraz dystrybucją. 
W 2007 roku udział w rynku firm z branży logistycznej wyniósł 38 procent. Rośnie również zapotrzebowanie ze strony firm z sektora sprzedaży detalicznej. Aż 12 procent transakcji najmu zawarły sieci sklepów. 
W zależności od regionu popyt generowały również firmy z branży elektronicznej, spożywczej, kosmetycznej oraz produkcyjnej. Wszystkie regiony poza Wrocławiem zanotowały kilkudziesięcioprocentowy wzrost łącznej wynajętej powierzchni w porównaniu do 2006 roku. Według opinii ekspertów z Cushman & Wakefield — spadek wolumenu zawartych transakcji we Wrocławiu (133 tysiące metrów kwadratowych w 2007 roku, w porównaniu do 167 tysięcy metrów kwadratowych 
w 2006 roku) wynikał z ograniczonej podaży. Dzięki nowym inwestycjom przewiduje się, że w 2008 roku podaż w tym rejonie znacznie wzrośnie, a co za tym idzie, popyt na nowe powierzchnie znajdzie odzwierciedlenie w zawartych umowach najmu. 
W 2007 roku najwięcej powierzchni wynajęto w rejonie Warszawy — w sumie 426 tysięcy metrów kwadratowych, w rejonie Górnego Śląska — 358 tysięcy metrów kwadratowych, w Polsce Centralnej 222 tysiące metrów kwadratowych, a w Poznaniu 217 tysięcy metrów kwadratowych.

 

 

Podział na strefy 


Nadal na rynku dominuje rejon Warszawy, jednak jego udział w łącznych zasobach podaży w Polsce wynosi już tylko 46 procent (w 2006 roku — 59 procent, w 2005 roku — 67 procent, w 2004 roku — 76 procent). 
Dotychczas w tym rejonie mogliśmy wyróżnić trzy strefy. W zależności od odległości od centrum różniły się one stawkami czynszu, wielkością średnich transakcji oraz branżą najemców. W 2007 roku zatarła się różnica między drugą i trzecią strefą. Obecnie warszawski rynek magazynowy dzieli się na dwie strefy — na część zlokalizowaną w granicach administracyjnych Warszawy (tzw. Inner City) oraz część położoną w promieniu od 12 do 50 kilometrów od centrum miasta (tzw. Suburbs). Parki w strefie „Suburbs” zlokalizowane są w gminach położonych na południe i zachód od Warszawy (Piaseczno, Błonie, Ożarów Mazowiecki, Nadarzyn, Pruszków, Mszczonów, Sochaczew oraz Teresin). 

 

Dział Powierzchni Przemysłowych i Magazynowych Cushman & Wakefield w roku 2007 reprezentował najemców i właścicieli powierzchni magazynowych w wynajmie powierzchni o metrażu blisko 235 tysięcy metrów kwadratowych, to więcej o 71 procent w porównaniu do 2006 roku. Do głównych transakcji należały między innymi: wynajem 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej oraz 1000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej przez sieć sklepów „Piotr i Paweł” w Panattoni Park Poznań, wynajem 18.500 metrów kwadratowych powierzchni magazynowej przez firmę Ordipol (właściciela marki Orsay) w Panattoni Park Wrocław oraz wynajem około 11 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni w ProLogis Park Sochaczew przez firmę Procter & Gamble.


Lepsze drogi, większe szanse dla regionów


Decentralizacja zasobów powierzchni magazynowych wynika między innymi z poprawy infrastruktury drogowej. Dogodne połączenia z paneuropejską siecią drogową przyczyniły się do rozwoju regionu Górnego Śląska. Od grudnia 2006 roku na Górnym Śląsku powstało ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni magazynowej, a obecna podaż wynosi 564 tysiące metrów kwadratowych. Również rejon Polski Centralnej, a w szczególności miasta: Stryków, Łódź oraz Piotrków Trybunalski czerpią korzyści z przebiegu istniejących bądź planowanych autostrad. W tym rejonie podaż na koniec 2007 roku wyniosła 477 tysięcy metrów kwadratowych. Popyt na magazyny kreują głównie dostawcy firm produkcyjnych z branży elektronicznej. 
W rejonie Poznania podaż wzrosła o 67 procent w porównaniu do 2006 roku i na koniec minionego roku wynosiła 619 tysięcy metrów kwadratowych. Powierzchnie w tym rejonie wynajmują najchętniej operatorzy logistyczni oraz sieci sklepów. Rynki Polski Północnej oraz Krakowa rozwijają się, a zapotrzebowanie na nowoczesne magazyny w tych rejonach stale rośnie. 

 

Maciej Madejak
wiceprezes ProLog

...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy