Padł rekord w wielkości wynajętych powierzchni

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Kolejne dobre wieści dla branży — w Polsce rynek powierzchni magazynowych rozwija się szybciej 
niż w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. 
W 2007 roku zasoby wzrosły o 40 procent, a popyt był wyższy aż o 53 procent w porównaniu do 2006 roku. Jedyny wskaźnik wzrostowy, który zapewne nie ucieszył najemców, dotyczył sfery czynszów... Stawki również poszły w górę w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. 

 

Według firmy Cushman & Wakefield, doradcy w zakresie nieruchomości, w 2007 roku w Polsce wzrosło zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową. Do głównych czynników wzrostu popytu należały: utrzymująca się dobra koniunktura, rosnąca wartość inwestycji zagranicznych oraz atrakcyjne położenie. 

Warszawa traci na znaczeniu


W 2007 roku łączne zasoby nowoczesnych powierzchni magazynowych w Polsce wyniosły 3.818.000 metrów kwadratowych (w czwartym kwartale 2006 roku były to 2.722.000 metry kwadratowe). Liczba nowych inwestycji rośnie dynamicznie, szczególnie w regionach. W 2007 roku zaledwie 16 procent nowo powstałych powierzchni magazynowych znajdowało się w rejonie Warszawy. Najwięcej wybudowano w Poznaniu (22,5 procent), na Górnym Śląsku (20 procent), w Polsce Centralnej (przeszło 19 procent) oraz we Wrocławiu (14 procent). W tej chwili w budowie jest kolejne 1.428.000 metrów kwadratowych, z czego tylko 31 procent znajduje się w rejonie Warszawy. 

 


Aktywność inwestorów w niektórych regionach jest ograniczona ze względu na brak odpowiednich terenów pod inwestycje. Na przykład w rej...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy