Paletyzacja w nowoczesnych łańcuchach dostaw

Optymalizacja kosztów w magazynie

Paletyzacja jest dla współczesnego łańcucha dostaw operacją kluczową, pozwalającą na formowanie jednostki ładunkowej o zunifikowanych wymiarach, będąc obok opakowań transportowych podstawą logistycznego schematu zależności wymiarowych. 
Takie podejście do formowania paletowych jednostek ładunkowych pozwala na optymalizację realizacji łańcucha dostaw, m. in. przez maksymalne wykorzystanie powierzchni skrzyń ładunkowych i ładowni środków transportu zewnętrznego.

 

Najbardziej rozwiniętą technicznie formą paletyzacji są zautomatyzowane systemy formowania paletowych jednostek ładunkowych. Automatycznie wykonywana operacja formowania realizowana jest przez paletyzator usytuowany na końcu produkcyjnego ciągu technologicznego lub na końcu zautomatyzowanego ciągu dystrybucji. Urządzenia tego typu odznaczają się zwykle modułową budową o zróżnicowanych formach konfiguracji. Różnorodność tych form wynika głównie z uwarunkowań procesu technologicznego użytkownika, w tym również od miejsca usytuowania paletyzatora 
w samym procesie.

 

Rys. 3. Zautomatyzowana logistyka wewnątrzzakładowa na przykładzie systemu „Freeway”

 

Roboty jako paletyzatory 


Niezależnie od tego, czy paletyzator jest elementem linii technologicznej czy też częścią składową systemu dystrybucji (np. podczas kompletacji), oczywistym jest fakt, że jego wydajność musi sprostać wymaganiom całej linii, w której funkcjonuje. 
W związku z tym, dla wysoko wydajnych linii produkcyjnych optymalnym rozwiązaniem wydają się paletyzatory, w konstrukcji których bezpośrednio do formowania jednostek ładunkowy...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy