Dołącz do czytelników
Brak wyników

Po takim półroczu może być tylko lepiej

Baza wiedzy | 25 maja 2021 | NR 5
0 125

W najnowszym raporcie o rynku nieruchomości „Marketbeat — jesień 2009” eksperci Cushman & Wakefield poddali analizie rynek powierzchni magazynowych w pierwszej połowie roku. 

 

 

Według prognoz autorów raportu — nowych transakcji na rynku magazynów można się spodziewać jeszcze w bieżącym roku. Wszystko z tego powodu, iż najemcy i operatorzy logistyczni przygotowują się do zwiększenia działalności w 2010 roku. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że jesień zawsze wiąże się z większym ruchem na rynku nieruchomości. Ważne jest również to, że coraz więcej spożywczych sieci handlowych oraz najemców z branży elektronicznej i farmaceutycznej jest zainteresowanych rozwojem sieci dystrybucji. 
Jeśli chodzi o liczbę nowych obiektów, które pojawiły się na rynku, to w pierwszej połowie 2009 roku do użytku oddano 0,78 mln metrów kwadratowych powierzchni magazynowych (o ponad 20 procent więcej niż w tym samym okresie 2008 roku). Należy jednak pamiętać, że budowa tych budynków w większości zaczynała się przed kryzysem lub jeszcze na jego początku. Kumulacja podaży spowodowana była przede wszystkim tym, że decyzje o budowie dostarczanych na rynek obiektów podejmowane były w połowie 2008 roku, to jest w okresie, w którym podaż nowej powierzchni była niedoszacowana. Na koniec czerwca 2009 roku w Polsce zasoby nowoczesnych magazynów wynosiły około 6 mln metrów kwadratowych. Warszawa, jako najstarszy rynek powierzchni magazynowej, pozostawała dominującym regionem, pomimo że jej udział w całkowitych zasobach maleje na rzecz innych lokalizacji. Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław to obecnie największe rynki regionalne. Młode rynki, takie jak Trójmiasto, Toruń, Szczecin czy Kraków, znajdują się na wczesnym etapie rozwoju. 
Przeważającym trendem po stronie podażowej w pierwszej połowie 2009 roku było odsuwanie w czasie przez deweloperów planowanych inwestycji spekulacyjnych, zawężanie aktywności deweloperskiej do realizacji inwestycji przeznaczonych dla określonych najemców (built-to-suit), a także skupianie się na wynajęciu projektów już istniejących i powstających. W rezultacie, pod koniec czerwca, w budowie znajdowało się jedynie 187.000 metrów kwadratowych powierzchni maga...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy