Pod dozorem

Bezpieczeństwo

Jeszcze dwie dekady temu na polskich magazynach królowały dwie metody poszukiwań towaru. Pierwsza polegała na wysłaniu magazyniera lub grupy magazynierów na bliżej nieokreślone w czasie i miejscu poszukiwania, natomiast druga zakładała, że przy inwentaryzacji się znajdzie. Czasami towar znajdował się przypadkowo po kilku dniach lub tygodniach, a czasami uczciwy klient dał znać o nadwyżce w dostawie. Te czasy szczęśliwie już mamy za sobą. Spójrzmy zatem, w jaki sposób technologia wspiera nas w poszukiwaniach.

Identyfikacja od pierwszego dnia życia (w magazynie)   


Indeks/referencja/SKU. Niezależnie od używanej w przedsiębiorstwie nomenklatury musimy zadać o dane podstawowe artykułu (master data). Powinniśmy identyfikować przynajmniej wymiary (szerokość, długość, wysokość) i wagę (netto, brutto).
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest używanie osobnego systemu do zarządzania informacją o produkcie (PIM). Wtedy możemy spodziewać się dużo bardziej szczegółowych danych: zdjęć, opisu, pełnej hierarchii opakowań (sztuka -> mały karton -> większy karton -> paleta).

Nośniki i miejsca magazynowe. W magazynie, w którym rozważamy lub stosujemy automatyczne systemy identyfikacji, śledzenia i liczenia towaru, musimy mieć wdrożony system zarządzania magazynem (WMS). Natomiast w samym systemie WMS funkcjonują dwa typy opisów pozwalających identyfikować miejsce przechowywania towarów:
nośniki:

  • jednostki transportowe w postaci 
  • kodu kreskowego: jednokrotnego 
  • użytku do oznaczania (np. palet lub kartonów)...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy