Polska jest obecnie drugim placem budowy magazynów logistycznych w Europie

TEMAT NUMERU

Na mapie naszego kraju pojawiły się setki nowoczesnych centrów dystrybucyjnych wyposażonych w zautomatyzowane technologie nieodbiegające do tych najlepszych na świecie – podkreśla z rozmowie z Januszem Mincewiczem Maciej Pichór, dyrektor logistyki w KMC Services. W tym roku polski rynek powierzchni magazynowych przekroczy 30 mln m2.

Polski rynek magazynowy bardzo dynamicznie się rozwija, jest jednym z największych w Europie. Czy wraz z jego rozwojem poprawia się automatyzacja magazynów?

REKLAMA

Polska jest obecnie drugim placem budowy w Europie, jeśli chodzi o magazyny, gdzie liczba dostępnych powierzchni magazynowych w tym roku przekroczy na pewno już 30 mln m2. Wraz z nowymi magazynami obserwujemy trend ich automatyzacji, szczególnie w stabilnych i powtarzalnych procesach magazynowych obsługujących produkcję lub wielkopowierzchniowych Fulfillment Center. Mam na myśli linie automatyczne zintegrowane z systemami wizyjnymi, sorterami czy np. samojezdne wózki AGV. Największą barierą wejścia nadal pozostają finanse, w tym dotacje bezpośrednio na inwestycje z tzw. półki bez przeprowadzenia procesu w ramach projektu B+R. Pojawiła się jednak druga mocniejsza potrzeba redukcji kosztów związana bezpośrednio z kryzysem energetycznym i tu wśród oczekiwań na pierwszy plan wysuwają się projekty związane z OZE, takie jak inwestycje w fotowoltaikę, ze zrównoważonym rozwojem – SUSTAINABILITY, instalacje oświetlenia DALI LED czy destryfikatory.

Czy jest szansa, że w polskich magazynach ...

TA CZĘŚĆ SERWISU DOSTĘPNA JEST TYLKO DLA PRENUMERATORÓW.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do materiałów
Zaloguj się

Przypisy