Polska najsłabiej przygotowana do transformacji energetycznej w Europie

TEMAT NUMERU

Poziom gotowości Polski do transformacji energetycznej jest jednym z najniższych w Europie – wynika z raportu firmy Eaton. Wciąż pozostaje sporo do zrobienia w kwestii odnawialnych źródeł energii, w obszarze technologii elastyczności sieci oraz wsparcia społeczno-politycznego. Udział OZE w rocznej produkcji energii jest u nas najniższy ze wszystkich 13 przebadanych państw, a polityczne i społeczne ambicje osiągnięcia zerowych emisji są niewielkie. Barierą jest m.in. uzyskanie dostępu do sieci energetycznej. Jednak pod względem dostępności rynku energetycznego wypadamy lepiej niż Wielka Brytania, Niemcy czy Francja.

Od 2019 r. stowarzyszenie Association for Renewable Energy and Clean Technology (REA) we współpracy z firmą Eaton oraz Eversheds Sutherland bada gotowość europejskich rynków energii do transformacji energetycznej. W tym roku indeksem Energy Transition Readiness Index (ETRI) po raz pierwszy objęto również Polskę. W pięciostopniowej skali nasz kraj otrzymał ogólną ocenę 3, podobnie jak Niemcy, Irlandia, Włochy, Hiszpania, Szwajcaria i Wielka Brytania. Najlepiej wypadła Finlandia, która uzyskała najwyższą możliwą ocenę – 5.
Raport wskazuje, że neutralność klimatyczna nie jest jeszcze w Polsce postrzegana jako priorytet, a działania związane z transformacją energetyczną są ograniczone. Kryzys energetyczny był bodźcem do przyspieszenia inwestycji związanych z transformacją. Wysokie i niestabilne ceny energii elektrycznej zwiększyły zainteresowanie technologiami odnawialnymi. Jednak negatywne skutki gospodarcze kryzysu sprawiają, że wiele przedsiębiorstw i odbiorców nie może pozwolić sobie na inwestycje. Badani przedstawiciele branży energetycznej wskazują, że polityczne wsparcie transformacji energetycznej i dekarbonizacji zo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy