Projektowanie i doskonalenie procesów magazynowych. Testowanie efektów bez ryzyka

TEMAT NUMERU

Digital Twin (czyli cyfrowy bliźniak) to zdigitalizowane odwzorowanie fizycznych obiektów, procesów i systemów, miejsc czy też nawet ludzi. Jest to unikalna cyfrowa replika obiektu fizycznego, połączona z tym obiektem fizycznym i aktualizująca się w odpowiedzi na jego zmiany. Model cyfrowego bliźniaka stanowi połączenie fizycznego obiektu i jego cyfrowej kopii w przestrzeni wirtualnej realizowanej dzięki możliwości przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. Obiekt wirtualny jest „bliźniakiem” połączonym z obiektem rzeczywistym przez cały jego cykl życia.

Początki tej koncepcji sięgają 2002 r., kiedy Michael Grieves z University of Michigan przedstawił prezentację „Koncepcyjny ideał zarządzania cyklem życia produktu”.
Koncepcja zawierała wszystkie kluczowe elementy Digital Twin, takie jak: obiekt rzeczywisty, obiekt wirtualny, przepływ danych z obiektu rzeczywistego do obiektu wirtualnego i na odwrót, wirtualne podobiekty.

Idea cyfrowych bliźniaków

Sama idea budowania wirtualnych modeli urządzeń wywodzi się z czasów pierwszych projektów amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, w których tworzono repliki kapsuł kosmicznych, służących do testowania montowanego w nich sprzętu i oprogramowania. 
Najbardziej znanym przypadkiem wykorzystania repliki statku kosmicznego było opracowanie przez NASA strategii powrotu statku kosmicznego Apollo 13 na Ziemię. 
13 kwietnia 1970 r. Apollo 13 uległ awarii w drodze na Księżyc – eksplodował zbiornik tlenu na pokładzie, powodując odcięcie dopływu prądu, ogrzewania i wody, a dwutlenek węgla zaczął gromadzić się w kabinie pilotów. 
Na szczęście dla załogi inżynierowie NASA byli w stanie przetestować różne możliwe scenariusze napraw na ziemi, używając do tego repliki kabiny statku kosmicznego i opracowali strategię bezpiecznego sprowadzenia statku na Ziemię. Po dokonaniu naprawy pr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy