Przepisy w zakresie magazynowania, ze szczególnym uwzględnieniem towarów niebezpiecznych

Bezpieczeństwo

Polskie przepisy nie są zbyt precyzyjne w zakresie magazynowania. Nie oznacza to, że są one złe. Ich ogólne sformułowanie wymaga tego, by prowadzący działalność magazynową ponosili odpowiedzialność za skutki swoich działań. 

 

Pawo ochrony środowiska (art.6) wymaga, by podejmujący działalność mogącą negatywnie oddziaływać na środowisko podejmowali działania mające na celu zapobieżeniu takiemu oddziaływaniu. Kto podejmuje działalność, której negatywne oddziaływanie na środowisko nie jest jeszcze w pełni rozpoznane, jest obowiązany, kierując się przezornością, podjąć wszelkie możliwe środki zapobiegawcze. Należy zatem dokładać należytych starań, by w wyniku wykonywanych operacji nie doszło do zagrożenia bezpieczeństwa oraz pogorszenia stanu środowiska. Poniższa analiza ma na celu podsumowanie podstawowych obowiązków wynikających z przepisów szczególnych. 

 

 

Zestawienie przepisów ogólnych 


Podstawowym wymaganiem jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Poniższe zestawienie pokazuje najważniejsze wymagania i obowiązki dla magazynów. Zestawiliśmy je w kolejności wynikającej z tematyki:
§ 4.1 Obowiązek oznaczenia dróg komunikacyjnych i transportowych; 
§ 6.1 Obowiązek oznaczenia znakami bezpieczeństwa; 
§ 6.4 Obowiązek oznaczenia stromizn i stopni;
§ 4.3 Wymagana utwardzona nawierzchnia odpowiednia do składowanych materiałów;
§ 4.4 Wymaganie, aby drogi, przejścia oraz place manewrowe, postojowe i składowe posiadały urządzenia lub inne rozwiązania techniczne zapewniające odpr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy