Roboty w magazynie – z ludźmi, a nie zamiast ludzi

TEMAT NUMERU

Braki kadrowe i rosnąca konkurencja to rzeczywistość, z którą mierzą się managerowie magazynów. Wydaje się, że tradycyjnymi metodami coraz trudniej będzie rozwiązać te problemy. Tymczasem rozwój technologii związanych z robotyzacją otwiera nowe możliwości automatyzowania kolejnych procesów. O magazynach przyszłości rozmawiamy z Jesperem Sonne Thimsenem, Dyrektorem Sprzedaży Mobile Industrial Robots na Europę Środkowo-Wschodnią.

Czy da się w dzisiejszych czasach prowadzić duży magazyn bez automatyzacji?

Odpowiem krótko: nie. Główne powody są dwa: trudności na rynku pracy i gwałtowny rozwój e-commerce.

Przed naszą rozmową sprawdziłem Barometr Zawodów – raport Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na temat zapotrzebowania na specjalistów różnych branż. Pracownicy magazynowi są poszukiwani w 94% powiatów w Polsce! Powodami braków są konieczność posiadania lub odnowienia uprawnień, odpływ pracowników z Ukrainy, trudne warunki pracy, konieczność pracy zmianowej, ale także zmiany demograficzne. Trudno znaleźć pracowników do zadań, które wymagają dużej siły fizycznej i dużej dyspozycyjności. W tym momencie wkracza automatyzacja, która pozwala przesunąć pracowników do wyżej marżowych zajęć, a robotom zlecić transport wewnętrzny.

Druga kwestia to rozwój e-commerce. Klienci podejmują decyzje zakupowe online, kierując się również długością czasu dostawy. Sprawia to, że ruch w magazynach jest większy niż jeszcze kilka lat temu, zwłaszcza przed pandemią...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy