Robotyzacja w Polskim Ładzie

STRATEGIE MAGAZYNOWE

O planowanej uldze podatkowej na zakup robotów wspominaliśmy na łamach „Nowoczesnego Magazynu” już w zeszłym roku. Choć nie udało jej się wprowadzić z początkiem 2021 r., to ustawodawca nie zarzucił tego pomysłu, uwzględniając proponowane brzmienie przepisów w jej zakresie w tzw. Polskim Ładzie, którego skutki przedsiębiorcy najprawdopodobniej odczują już od 1 stycznia 2022 r. W jaki sposób zatem podatnicy będą zachęcani do robotyzacji prowadzonej działalności?

Pod względem wykorzystania alternatywnych rozwiązań zastępujących pracę ludzką wiele się w naszym kraju nie zmieniło – najnowsze statystyki opublikowane przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) pokazują, że nasz kraj wciąż znajduje się poniżej średniej światowej, a liczba robotów na 10 tys. pracowników to jedynie 46 (gdyby nie uwzględniać sektora motoryzacji – spada do 32). Odstajemy tym samym znacząco od naszych sąsiadów (Węgry – 106 robotów na 10 tys. pracowników, Czechy – 147, Słowacja – 169). Niemniej Polska zajęła wysoką, 14 lokatę, jeśli chodzi o sprzedaż robotów. Nowa preferencja podatkowa powinna więc przyczynić się do kontynuowania tej względnie dobrej passy.

Założenia ulgi na robotyzację

Przypomnijmy, że przedsiębiorcy mają być uprawnieni do dodatkowego pomniejszenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym o 50% kosztów nabycia oraz leasingu nowych robotów, łącznie z dodatkowymi kosztami w postaci zakupu oprogramowania, funkcjonalnie związanego osprzętu (np. torów jezdnych, obrotników, sterowników, czujników ruchu, efektorów końcowych – w porównaniu z wcześniejszą wersją założeń ulgi będą to również stacje automatycznego ładowania, załadowcze i odbiorcze), urządzeń BHP, a także szkoleń dla pracowników, którzy będą obsługiwali nowy sprzęt.
Ulga będzie obowiązywać tylko przez 5 lat, począwszy od roku podatkowego, który rozpocznie się w 2022 r. i będzie można z niej skorzystać do końca roku podatkowego...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy