Rynek dla optymistów

POWIERZCHNIE MAGAZYNOWE

Deweloperzy powierzchni biurowych z optymizmem patrzą w przyszłość. Dobre wyniki makroekonomiczne Polski to gwarancja utrzymania odpowiedniego (rosnącego) poziomu konsumpcji. Logistyka jako „pochodna” ogólnej sytuacji gospodarczej i kondycji przedsiębiorstw będzie miała wówczas okazję na dalszy stabilny rozwój.

 

Zdaniem ekonomistów, Polska to jeden z nielicznych krajów, który w ostatnich latach uniknął poważnych skutków kryzysu gospodarczego. I choć przez rynek logistyczny przetoczyła się fala problemów, teraz ma być już tylko lepiej. Za nami całkiem niezły (zdaniem niektórych: bardzo dobry) 2010 r., warto jednak przyjrzeć się także prognozom na kolejne 12 miesięcy.

 

Podpisanie aktu erekcyjnego pod jedną z największych inwestycji magazynowych w Polsce. Panattoni buduje (projekt typu BTS) dla firmy Zelmer. Na zdjęciu Robert Dobrzycki z Panattoni Europe i Janusz Płocina z Zelmera 

 

Dobry klient... to pewny klient


Sporym wyzwaniem dla deweloperów są inwestycje już oddane do eksploatacji. Największym wrogiem nowych powierzchni magazynowych okazują się bowiem... już istniejące obiekty, a pustostany stanowią alternatywę dla nowych inwestycji. Przy wysokiej podaży zadaniem dewelopera jest zatem dodatkowo przekonać nabywcę o wyższości obiektu nowego nad już istniejącym. 
To tłumaczy wciąż rosnącą popularność inwestycji typu BTS. Pod hasłem „elastyczności” i „dopasowania” ukrywane są dziś wszystkie życzenia potencjalnych klientów — od wymagań technicznych (jakość posadzki, siatka słupów w magazynie czy ilość ramp dla samochodów ciężarowych), poprzez standardy jakościowe powierzchni biurowych (dostęp do zaawansowanych rozwiązań IT czy wyższy komfort pracy wynikający z lepszego ich wykończenia), na zindywidualizowanych mechanizmach finansowania skończywszy. Zamrożenie wielu inwestycji w ostatnich latach skutkuje jednak stopniowym zwiększaniem popytu — czemu towarzyszyć będą korekty cen i rozpoczęcie nowe...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy