Dołącz do czytelników
Brak wyników

Tagiem i głosem

Baza wiedzy | 20 maja 2021 | NR 5
0 98

Odpowiednio dobrany system komunikacji i identyfikacji magazynowej stanowi jedną z kluczowych kwestii w szeroko rozumianej logistyce. Od skuteczności zastosowanych technologii zależy szybkość przebiegu procesów magazynowych. Gwałtowny rozwój elektroniki i informatyki pociągnął za sobą wzrost liczby nowoczesnych urządzeń wspomagających pracę magazynu.

 

Technologia RFID (z ang. radio frequency identification) zwana również radiowym kodem kreskowym, jest coraz bardziej doceniania przez projektantów rozwiązań magazynowych. Polega ona na zdalnym kontrolowaniu przepływu towarów za pomocą fal radiowych. Wykorzystywane są do tego celu układy elektroniczne dołączone do nadzorowanego wyrobu. System pozwala zarówno na odczyt, jak i zapis danych. Geneza systemu sięga już lat 40., kiedy to powstały pierwsze urządzenia bazujące na wykrywaczu metali. W latach 70. pojawiły się kompleksowe rozwiązania firmy Texas Instruments.

Do prawidłowego działania systemu potrzebny jest czytnik wyposażony w nadajnik wysokiej częstotliwości i dekoder. Oprócz tego niezbędne są transpondery nazywane znacznikami lub tagami. Elementy te występują w wersji aktywnej, czyli wyposażonej we własne zasilanie oraz pasywnej, zasilanej polem elektromagnetycznym wysyłanym przez czytnik.

 

Nowość na tegorocznych targach Taropak w Poznaniu stanowiła propozycja firmy Vocollect — rozwiązania głosowe podnoszące efektywność operacji magazynowych o około 15-35%.

 

- W temacie RFID rok 2007 można uznać za przełomowy, ponieważ zakończono wtedy w Polsce pierwsze poważne wdrożenia – komentuje Tomasz Czarnecki, kierownika ds. kluczowych klientów z firmy HDF. - Nasze dotychczasowe doświadczenia świadczą o tym, że RFID wdrażane jest jedynie w tak zwanym pierwszym łańcuchu, czyli w obszarze produkcji, montażu i przesunięć z produkcji na magazyn. Wszystko w ramach jednego, zamkniętego obszaru danej firmy, przedsiębiorstwa. W kontekście tego typu zastosowań pojawiło się też kilka nowych, interesujących urządzeń.

Według HDF - do dobrze ocenianych, nowych urządzeń zaliczyć można: anteny RFID firmy Motorola AN400 i AN200, czytnik stacjonarny Infinity 510 firmy Sirit (860 – 960 Mhz), antenę firmy Poynting (RFID Patch Antena 860 – 960 Mhz), terminal ręczny RFID firmy Motorola MC9090-G, czytnik stacjonarny firmy Symbol (XR480). Pozytywną zmianą jest coraz szersze wykorzystywanie możliwości częstotliwości ultrawysokich (UHF). W porównaniu z wcześniej dominującymi częstotliwościami LF i HF,  UHF charakteryzuje się większym zasięgiem działania oraz większymi możliwościami, jeśli brać pod uwagę ilość jednorazowo sczytywanych tagów.

- Obecne systemy pozwalają już na odczyt z odległości do 13 metrów przy tagach pasywnych a w przypadku tagów aktywnych nawet do 100 metrów. Możliwości odczytu (liczby i szybkości) też się zwiększają – obecnie możliwy jest odczyt nawet 460 tagów na sekundę. Istotne na tym rynku wydaje się być również coraz większe zainteresowanie tagami aktywnymi oraz tagami działającymi w sieci Wi-Fi – mówi Tomasz Czarnecki.

 

Terminal ręczny RFID firmy Motorola — MC9090-G. 

 

Transpondery

Dostępne na rynku nowoczesne transpondery RFID nazywane również tagami, cechują się trwałością i niezawodnością. Każdy z nich ma unikalny kod, który wysyłany jest w momencie zbliżenia czytnika. Do najważniejszych parametrów transponderów należy zaliczyć częstotliwość i tryb pracy, kod oraz modulację.

Transpondery T-BT7700 firmy Datamars produkowane są z myślą o środowiskach bardzo wilgotnych i agresywnych. Wykorzystywane mogą być one na przykład jako identyfikatory odzieży roboczej czy też materiałów gospodarki paliwowej. Odporne są na wielokrotne pranie z użyciem środków chemicznych. Brak ostrych krawędzi, zapewnia bezpieczeństwo odzieży. Średnica urządzeń jest niewielka i wynosi około 15 mm, natomiast masa to zaledwie 0,82 g.  Pamięć wynosi 64 bity a czas przesyłu danych to około 20 ms przy zasięgu odczytu do 250 mm. Opcjonalnie mogą być one wykonane z materiału odpornego na wysokie ciśnienia, pozwalającego na pranie w temperaturze 90ºC. Transpondery w standardzie UNIQUE dostępne są w formie karty oraz breloku do kluczy. Urządzenia te mogą również przybrać postać standardowych kart ISO lub kart z podkładką, idealnie nadających się jako identyfikatory punktów kontrolnych. Transpondery dostępne są także jako krążki samoprzylepne lub jako paski na rękę. Firma TEXAS Instruments produkuje transpondery kształtem przypominające szklaną fiolkę. Idealnie nadają się one do pracy w ekstremalnych warunkach środowiskowych, na przykład w płynach.

Z myślą o zastosowaniu przemysłowym produkowane są transpondery Cargo Tag firmy Motorola. Ich konstrukcja pozwala na użytkowanie urządzeń w warunkach narażonych na ostre światło, wibracje a także oleje, pył i wodę a także środki chemiczne. Zasięg odczytu osiąga nawet 12 m a żywotność wynosi do 5 lat.

Terminale RFID

Terminale RFID to kompleksowe urządzenia pozwalające zarówno na odczyt jak i przetwarzanie danych uzyskanych z tagów. Dostępne są one w postaci przenośnej lub stacjonarnej. Ciekawym rozwiązaniem jest mobilny terminal MC9090 firmy Motorola. Może on współpracować z najpopularniejszymi czytnikami. Dzięki wbudowanemu interfejsowi API użytkownik ma możliwość łatwego tworzenia nowych aplikacji RFID. Urządzenie posiada wbudowany i podświetlany ekran dotykowy. Sercem terminala jest procesor Intel XScale Bulverde o częstotliwości 624 Mhz, którym steruje system operacyjny Microsoft Windows Mobile. Do wprowadzania informacji służy klawiatura. Producent podaje, że terminal jest w stanie wytrzymać upadek na beton z wysokości 1,8 m. Uniwersalność terminala pozwala na trzy rodzaje odczytu – standardowy, dalekiego zasięgu oraz skanowanie kodów 2D.      Przenośny czytnik o symbolu IP4 firmy Intermec pozwala zarówno na odczytywanie, jak i na zapisywanie tagów RFID. Może on współpracować z terminalami tego producenta. Urządzenie pracuje w paśmie UHF i jest zgodne ze wszystkimi światowymi standardami. Czytnik wyposażony jest w spiralną, okrężną antenę, zapewniającą właściwy odczyt niezależny od położenia urządzenia. Opcjonalnie nabyć można antenę liniową, dzięki której zwiększa się zasięg odczytu.

Interesującym przykładem czytnika stacjonarnego jest model R-JN7500 NMS firmy Datamars. Można do niego podłączyć maksymalnie dwie anteny a prędkość odczytu osiąga 20 ms. Komunikacja z komputerem PC odbywa się za pomocą portu RS – 232. Oprogramowanie konfiguracyjne...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy