REKLAMA
Technologia RFID (z ang. radio frequency identification) zwana również radiowym kodem kreskowym, jest coraz bardziej doceniania przez projektantów rozwiązań magazynowych. Polega ona na zdalnym kontrolowaniu przepływu towarów za pomocą fal radiowych. Wykorzystywane są do tego celu układy elektroniczne dołączone do nadzorowanego wyrobu. System pozwala zarówno na odczyt, jak i zapis danych. Geneza systemu sięga już lat 40., kiedy to powstały pierwsze urządzenia bazujące na wykrywaczu metali. W latach 70. pojawiły się kompleksowe rozwiązania firmy Texas Instruments.
Do prawidłowego działania systemu potrzebny jest czytnik wyposażony w nadajnik wysokiej częstotliwości i dekoder. Oprócz tego niezbędne są transpondery nazywane znacznikami lub tagami. Elementy te występują w wersji aktywnej, czyli wyposażonej we własne zasilanie oraz pasywnej, zasilanej polem elektromagnetycznym wysyłanym przez czytnik.
- W temacie RFID rok 2007 można uznać za przełomowy, ponieważ zakończono wtedy w Polsce pierwsze poważne wdrożenia – komentuje Tomasz Czarnecki, kierownika ds. kluczowych klientów z firmy HDF. - Nasze dotychczasowe doświadczenia świadczą o ty...