Dołącz do czytelników
Brak wyników

Bezpieczeństwo

7 września 2022

NR 4 (Sierpień 2022)

Warsaw Security Summit 2022. Współczesne zagrożenia

0 100

Możliwy powrót pandemii, wojna w Ukrainie, wojna hybrydowa, dezinformacja i infiltracja, zagrożenia obiektowe, ataki hackerskie, wyrafinowane techniki kradzieży danych... To tematy, jakie były obecne zarówno podczas prezentacji, jak i rozmów kuluarowych podczas tegorocznej edycji Warsaw Security Summit.

Warsaw Security Summit to najbardziej prestiżowa konferencja branży security w naszym kraju. W tym roku organizatorom, firmie A&S Polska, udało się zgromadzić w Centrum Praskim Koneser w Warszawie niemal 600 osób, związanych profesjonalnie z branżą safety i security, wśród których byli szefowie bezpieczeństwa z największych firm i najważniejszych instytucji. Poruszono wiele ważnych i interesujących problemów dotyczących bezpieczeństwa publicznego i biznesowego, a prezentacje partnerów technologicznych zapewniły wysoki poziom w zakresie przedstawienia najnowszych rozwiązań technologicznych oraz trendów w zakresie systemów zabezpieczeń technicznych.

Współczesne zagrożenia – pandemia i wojna

Sytuacja, w jakiej obecnie znaleźliśmy się, powoduje, że wiele osób i organizacji nieustannie zastanawia się, jak radzić sobie z tymi zagrożeniami. Zwłaszcza że jeszcze nie wyszliśmy z trudnego i wymagającego doświadczenia, jakim była (i wciąż jest) pandemia, a już weszliśmy – i to jeszcze bardziej nagle i dynamicznie – 
w jeszcze trudniejsze doświadczenie, którego pokolenie obecnych security managerów nigdy nie doświadczyło. Konferencję zdominowały tematy dotyczące problematyki szeroko pojętego bezpieczeństwa, w tym zwłaszcza w obliczu wojny w Ukrainie. Stąd słowa „pandemia” i „wojna” pojawiały się wyjątkowo często. I trudno się dziwić.
Konferencję rozpoczął gen. dyw. rez. Roman Polko wykładem inauguracyjnym pod tytułem: „Nigdy nie zakładam, że coś jest niemożliwe tylko dlatego, że nie mieści się to w mojej głowie. Czyli dlaczego wojsko ćwiczy na serio obronę przed atakiem z Kosmosu”. Generał Polko tradycyjnie już poprowadził prezentację w charakterystycznym dla siebie żywiołowym tempie, przedstawiając – niekiedy zaskakująco – w jaki sposób można przygotować siebie oraz swoją organizację na sytuacje nieoczekiwane oraz kryzysowe, całość ilustrując swoimi doświadczeniami z okresu pełnienia zawodowej służby wojskowej. Przykłady wojskowe – niekiedy odległe od codzienności biznesowej – okazały się w większości przypadków ciekawe oraz inspirujące. Dynamiczna forma prezentacji, zawierającej czasem kontrowersyjne treści, zachęciła audytorium do dyskusji i zderzania własnych doświadczeń ze świata cywilnego z doświadczeniami prelegenta.

Bezpieczeństwo biznesowe

Bezpieczeństwo biznesowe to w dużej mierze kwestie organizacji efektywnego sposobu kontroli dostępu do obiektów. Obecna sytuacja, a zwłaszcza incydenty dotyczące nieuprawnionego dostępu do obiektów, omawiane przez innych prelegentów, ale przede wszystkim znane uczestnikom konferencji z codziennej pracy, powodują, że kontrola dostępu do obiektów i pomieszczeń nabiera coraz większego znaczenia. Najważniejsze są w tym zakresie oczywiście obiekty infrastruktury krytycznej, ale przecież nie tylko one. Dostrzegli to Anna Twardowska i Błażej Ożga z firmy Nedap Security Management, którzy przedstawili bardzo ciekawie, a jednocześnie przestępnie, wykorzystanie systemów kontroli dostępu w dużych zakładach produkcyjnych, uwzględniające nawet bardzo specyficzne wymagania użytkownika, niekiedy wykraczające poza sferę security. Systemy te dzięki wykorzystaniu wysoce zaawansowanych możliwości platformy do zarządzania tymi systemami łączą w ten sposób wysoki poziom bezpieczeństwa z elastycznością systemu, który nie tylko nie utrudnia funkcjonowania zakładu, ale powoduje szereg korzyści operacyjnych.
 


Bezpieczne miasta

Tematyka konferencji nie ograniczała się do problematyki ściśle związanej z bezpieczeństwem obiektów i trendów technologicznych w tym zakresie. Czasy pandemii przyniosły szereg zmian w funkcjonowaniu miast, zmieniając także podejście do idei smart city. Problematykę tę przedstawił wiceburmistrz warszawskiej dzielnicy Ursynów Bartosz Dominiak, który ciekawie omówił kwestie wykorzystania dronów do zaspokajania potrzeb mieszkańców dużych miast oraz działań władz miasta w obszarze bezpieczeństwa transportu oraz zarządzania infrastrukturą miejską. Tematyka smart city jest obecna w dyskusjach od wielu lat, dlatego przedstawiciele partnerów technologicznych konferencji także poświęcili jej sporo czasu.
Rozwiązaniem technologicznym, która przeżywa prawdziwy boom, jest system nadzoru wizyjnego, którego wdrożenia w obecnym czasie są widoczne codziennie nie tylko w sferze biznesowej. Nie mogło więc zabraknąć tego systemu w prezentacjach prelegentów. Ciekawym wystąpieniem była prezentacja Michała Swobody z firmy Hikvision, który przybliżył uczestnikom konferencji tematykę wykorzystania analizy wizyjnej wspieranej technologią deep learning w rozwiązaniach ITS/Traffic.

Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Współczesne bezpieczeństwo to proces rozciągający się coraz częściej i coraz bardziej dynamicznie na obs...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy