Z paletą wśród regałów

Raport

Po stagnacji na polskim rynku powierzchni magazynowych obserwowanej w 2009 r., w roku 2010 na rynek wróciło ożywienie i najemcy zaczęli zgłaszać zapotrzebowanie na nowe powierzchnie magazynowe. Nie pozostało to bez wpływu na sektor regałów magazynowych. Co więcej, klienci zaczęli dostrzegać zalety korzystania z nowoczesnych rozwiązań w tym zakresie.

 

Według prognoz specjalistów z Jones Lang LaSalle w tym roku popyt na powierzchnie magazynowe powinien przekroczyć nawet 1,5 mln m2. W roku 2010 było to 1,26 mln m2. W sumie pod koniec ubiegłego roku w budowie znajdowało się 179 tys. m2 nowoczesnej powierzchni magazynowej. Co szczególnie ważne z punktu widzenia dostawców regałów magazynowych, większość realizowanych projektów stanowiły obiekty typu built-to-suit (BTS), wymagające szczególnego podejścia od strony wyposażenia w regały, o czym zgodnie przekonują pytani przez nas fachowcy z branży. Zdaniem ekspertów jest to także wyznacznik charakterystycznego trendu zmierzającego w kierunku popularyzacji tychże obiektów — świadczy o tym choćby fakt, iż w ramach struktury funkcjonowania największych deweloperów coraz częściej powstają specjalne działy, które zajmują się wyłącznie magazynami dedykowanymi konkretnemu klientowi.

 


Z drugiej strony, według Jones Lang LaSalle, coraz częściej powraca na rynek tzw. „powierzchnia z drugiej ręki”, która stanowi dodatkową konkurencję w stosunku do obiektów oferujących nowe magazyny. Klienci inwestujący w magazyny „z drugiej ręki” muszą dostosować się do zastanych warunków, co często wymusza inwestyc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy