Zarządzanie towarami niebezpiecznymi

Optymalizacja kosztów w magazynie

Program komputerowy jest narzędziem, które zazwyczaj robi to, co się mu każe. Operator myśli, a program realizuje wcześniej ustalone procedury. Sukces tego duetu będzie zależał od stopnia zrozumienia przez operatora zasad działania oprogramowania. Jest to szczególnie ważne w przypadku wszelkich operacji związanych z towarami niebezpiecznymi. 

 

Operacje magazynowe i transportowe towarów niebezpiecznych są szczególnym wyzwaniem dla operatora logistycznego oraz firmy transportowej. Poniżej zostały zdefiniowane obszary, które powinny zostać uwzględnione przy wyborze oprogramowania.

Obowiązki statystyczne


Co roku, zawsze do dnia 31 stycznia, każdy podmiot zaangażowany w operacje transportowe towarów niebezpiecznych rozumiane jako załadunek, rozładunek oraz przewóz, musi złożyć do właściwego ze względu na swoją siedzibę wojewody zbiorcze sprawozdanie podające liczbę towarów w poszczególnych klasach, które zostały załadowane, rozładowane i przewiezione. Dane podajemy wg rodzajów środków transportu przewozów (sztuki przesyłki, luz, cysterna) dla ilości wymagających oznaczenia pojazdu. W przypadku towarów, które są uznane za szczególnie niebezpieczne (stwarzające podwyższone zagrożenie terrorystyczne) statystyka musi uwzględniać dane o poszczególnych towarach. 

Obowiązki dokumentacyjne


Obowiązkiem nadawcy jest dostarczenie przewoźnikowi wymaganych informacji. Towar niebezpieczny określany jest w dokumentach...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy