Czy zamawiał Pan budzenie na szóstą?

TEMAT NUMERU

Wdrożenie kanału sprzedaży internetowej wymaga gruntownej rewizji procesów wewnątrzmagazynowych. Tradycyjna kompletacja pojedynczych wielopozycyjnych i wielosztukowych zamówień przestaje mieć rację bytu. Przy rosnącym rozdrobnieniu zamówień rośnie udział bezproduktywnego czasu w manualnym procesie, który musi zostać pokryty przez dodatkowy personel. Po osiągnięciu masy krytycznej procesowanych zamówień może nastąpić reakcja łańcuchowa: wielka liczba przeszkadzających sobie pracowników dodatkowo obniża ich wydajność, więc potrzeba ich więcej i problem narasta. Należy więc przekształcić proces w taki sposób, aby zredukować czas bezproduktywny. Można to osiągnąć przez zmianę strategii kompletacji oraz dodatkowo przez zmianę środków technicznych, aż do wdrożenia automatyki.
 

 

Rok 2020 otrzymał miano tego „najgorszego” od wielu wielu lat, ale wszystko zaczęło się jeszcze wcześniej, a życie toczy się dalej. To prawda, rzeczywistość, którą znaliśmy, zastąpiła nowa, zmieniona. Pod koniec roku 2019 firmy na spokojnie planowały kolejne lata, wyznaczały cele, domykały budżety… W tym samym czasie w Chinach zaczeła rosnąć liczba zakażeń nową mutacją koronawirusa.
Już w styczniu 2020 r. wiedzieliśmy, że wirus opuścił Chiny. Świat obserwował, ale był daleki od paniki, to nadal działo się „na obcym podwórku”. Już luty tego samego roku zweryfikował to podejście. Pojawiają się pierwsze przypadki w Europie, Włochy, Niemcy… bardzo szybko również Polska. W marcu WHO ogłosiło stan światowej pandemii, zaczyna się lockdown i gwałtowne zahamowanie rynków.
Mówimy tu jednak nie o całościowym spadku popytu, a o jego zaburzeniach. Niektóre branże zostały bardzo mocno dotknięte przez spadki, niektóre doświadczyły relatywnie niewielkich wahań. Natomiast w wielu branżach część handlu przeniosła się do sieci, stymulując dodatkowo i tak wzrostowy trend e-commerce. Wiele firm, dla których e-commerc...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy