Dołącz do czytelników
Brak wyników

Amazon największym start-upem świata

Baza wiedzy | 24 czerwca 2021 | NR 5
0 143

O innowacjach w łańcuchu dostaw, nad jakimi pracował i pracuje Amazon, oraz o tym, dlaczego logistyka jest atrakcyjniejsza od biotechnologii, z Kerrym Personem, dyrektorem operacyjnym Amazon Polska, rozmawia Magdalena Libiszewska. 

Co w Amazon jest rozumiane jako „innowacje”? Często używamy słowa „innowacje” jako słowa-klucza. Pan doskonale wie, jak przełożyć je na bardzo praktyczne i zaawansowane technologicznie rozwiązania.
Sądzę, że innowacja pełni kluczową funkcję w naszej firmie. Nie ma znaczenia, czy chodzi o oprogramowanie, czy o sprzęt, z którego korzystamy, czy jest to proces, czy metoda zarządzania – wprowadzamy innowacyjne rozwiązania w każdym obszarze działania. Oznacza to, że wciąż będziemy testować i wprowadzać kolejne innowacje. Wprowadzenie jednych da świetne rezultaty, a innych – niestety nie. Ale najważniejsze jest to, że wciąż próbujemy nowych rzeczy i słuchamy uważnie tego, co mają na ich temat do powiedzenia nasi pracownicy, konsumenci i partnerzy. 
Innowacje wprowadzamy wszędzie. Wystarczy spojrzeć na zakres działalności Amazon. Zaczęliśmy dwadzieścia lat temu od sprzedaży książek. Od tamtej pory zdążyło powstać nasze studio filmowe, drukujemy książki, sami prowadzimy działalność wydawniczą. Produkujemy telefony, tablety i e-czytniki. Koncentrowanie się wyłącznie na wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań w naszych centrach logistycznych nie byłoby wystarczające. Nie dla nas i na pewno nie dla naszych klientów. Będziemy wypróbowywać nowe rozwiązania na wszystkich polach naszej działalności.
W Amazon pracuję już niemal dziesięć lat. Nawet mnie samego zaskakuje liczba tych wszystkich pomysłów, które będziemy testować, tych wszystkich rzeczy, które będziemy robić. To sprawia, że Amazon jest największym start-upem świata. Żadna inna firma nie testuje tylu różnych rozwiązań naraz i jednocześnie nie rozwija się w takim tempie jak my.

 

Kerry Person, dyrektor operacyjny Amazon Polska (fot. Amazon)

 

Ile z tych projektów nie osiąga ostatecznego kształtu? Zostają one odrzucone.
Nie gromadzimy takich informacji. To, czy dany projekt okaże się sukcesem, często zmienia się, kiedy poznajemy nowe rozwiązanie technologiczne, nowy rynek czy aplikację. Nasze wątpliwości budzą te projekty, w których nasze rozwiązania nie są dostosowane do tego, czego się dowiedzieliśmy, i te, które nie uczą nas niczego nowego.

 

Ponad 250 robotów we wrześniu br. rozpoczęło pracę w magazynie WRO3 w obszarze operacyjnym Kiva. Bezkolizyjne poruszanie koordynuje system informatyczny oraz kody kreskowe umieszczone na posadzce, które skanowane są przez roboty (fot. Amazon)

 

Czy w ciągu dziesięciu lat spędzonych w Amazon stworzył Pan własny projekt lub wprowadził własne innowacyjne rozwiązanie? Proszę opowiedzieć mi o swoim sukcesie…
Istnieje kilka poważnych projektów, za które jestem odpowiedzialny. Brałem udział w szeroko zakrojonej ekspansji firmy – obejmowała ona głównie zespoły pracujące w ramach łańcucha dostaw w Ameryce Północnej i Europie. Jednym z kluczowych obszarów, na których się skoncentrowaliśmy, była efektywna organizacja i wykorzystanie przestrzeni dostępnej w naszych budynkach. Gdybyśmy się przyjrzeli budynkom wznoszonym obecnie, moglibyśmy zauważyć, że przechowujemy w nich do 50-60% więcej produktów, niż było to wcześniej możliwe. Istotną rolę w tych przemianach odegrał zespół, który zbudowałem w Stanach Zjednoczonych. Mój zespół od początku do końca zaprojektował rozwiązania, które umożliwiły magazynowanie większej ilości towarów na tej samej przestrzeni. Zmieniliśmy też projekt półek znajdujących się w magazynie, z którego obecnie korzystamy. To fascynujące – mieć świadomość tego, że może się wpłynąć na kształt firmy oraz że istnieje mnóstwo różnych elementów, które można jeszcze unowocześnić. Gdyby dziesięć lat temu powiedziała mi Pani, że będę projektował magazyn na potrzeby operacji logistycznych, to stwierdziłbym, że to szaleństwo. Ale to była bardzo ważna innowacja, coś wielkiego, co pozwoliło nam zaoszczędzić miliony dolarów na infrastrukturze i opłatach najmu.

A zatem, jakie miał Pan plany dziesięć lat temu? Co chciał Pan robić?
Dziesięć lat temu myślałem o karierze w biotechnologii… Niestety okazało się, że ze względu na zaostrzone przepisy w tym sektorze produkcji nie ma zbyt wiele miejsca na innowacje i optymalizacje. W logistyce jest odrobinę mniej biurokracji, oczywiście nie bez powodu.

Logistyka Amazon of...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy