Argument technologiczny

TEMAT NUMERU

Jeszcze kilka lat temu zdawało się, co zresztą prognozowali eksperci, że w sektorze logistycznym potrzebni będą przede wszystkim pracownicy na stanowiska operatorów wózków widłowych, pakowacze i inni pracownicy magazynowi. Teraz sytuacja się zmienia: okazuje się, że w najbliższych latach duże braki mogą dotyczyć także zupełnie innych stanowisk. 
 


W raporcie „Rotacja dobrowolna pracowników w Polsce”, opracowanym przez Antal, Asseco Business Solutions i Grupę Nowy Styl, wymieniano logistykę jako jedną z pięciu branż, w których firmy są najbardziej zagrożone odpływem pracowników. Utrzymanie pracowników, a także pozyskanie nowych uznano za prawdziwe wyzwanie dla szefów firm tego sektora, a wśród kluczowych zadań logistyków na najbliższe lata wymieniano z jednej strony dbanie o środowisko oraz radzenie sobie z coraz bardziej restrykcyjnymi przepisami, a z drugiej „zapanowanie” nad nowymi technologiami. Według ekspertów HRK pojawiać się będzie nie tyle zapotrzebowanie na pracowników niższych szczebli, ile na specjalistów. 
Również wraz z rozwojem branży e-commerce widać rosnące zapotrzebowanie na handlowców, spedytorów i magazynierów. Problemy z rekrutacją wykwalifikowanych pracowników są codziennością zwłaszcza w logistycznych „zagłębiach”, z kompleksami centrów dystrybucyjnych. Dominik Malec, Business Unit Director ManpowerGroup, w najnowszym raporcie „Logistyka w Polsce” podkreśla, że ponad połowa przedsiębiorców z obszaru logistyki w najbliższym roku chce inwestować w pozyskiwanie nowych talentów. Wynik ten tylko potwierdza, że branża logistyczna, dynamicznie rozwijająca się podczas pandemii i planująca dalszy wzrost, odczuwa braki kadrowe na każdym poziomie kompetencji. Dużą rolę w po...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy