Bezpieczeństwo operacji magazynowych w kontekście wojny w Ukrainie

TEMAT NUMERU

Operacje magazynowe charakteryzują się połączeniem wielu funkcji i procesów. Dość często występują w kilku miejscach, co wynika z obecnych trendów produkcyjnych, powodujących masowe korzystanie z podwykonawców, przez co proces magazynowania komponentów i wyrobów gotowych musi charakteryzować się nie tylko zdolnością do pomieszczenia określonego wolumenu produkcyjnego, ale także wysoką elastycznością dostaw. To wszystko powoduje, że operacje logistyczne stale podlegają szerokiemu spectrum zagrożeń. Tym bardziej w czasach, gdy wojna jest tuż obok nas, ich wrażliwość powinna być nieustannie monitorowana.

Sytuacja, w jakiej znaleźliśmy się z powodu wojny w Ukrainie, powoduje nasilenie zagrożeń, bowiem – jak zgodnie twierdzą eksperci – Polska jest głównym zapleczem logistycznym tej wojny, co znacznie podnosi ryzyko bezpośrednich ataków, tak cybernetycznych, jak i kinetycznych. Przykładem takiego ataku są incydenty w czeskiej wiosce Vrbětice z roku 2014, gdzie doszło do eksplozji w składach amunicji prywatnej firmy, handlującej uzbrojeniem. Do pierwszego wybuchu doszło 16 października 2014 r., 2014 r., a kolejny miał miejsce 3 grudnia 2014 r. 
W pierwszym incydencie zginęły dwie osoby. Oba incydenty spowodowały zniszczenie dużej ilości uzbrojenia i amunicji – jak wynika z medialnych informacji – przeznaczonej dla armii ukraińskiej. Według Policji Republiki Czeskiej oraz dziennikarzy czeskich i wolontariuszy z brytyjskiego portalu śledczego Belingcat, w wybuchach brało udział dwóch agentów z jednostki GRU 29155 , których motywacją było rozbijanie dostaw broni do Ukrainy. Analiza tego przypadku skłania do refleksji, że działania wojenne są przygotowywane przez Rosję bardzo skrupulatnie, obejmując także instytucje i firmy zlokalizowane poza Ukrainą i niebędące własnością ukraińską, mające natomiast istotny wpływ na zdolności obronne tego państwa. W tym kontekście należy spojrzeć na bezpieczeństwo obiektów i procesów TSL, realizowanych na terenie naszego kraju, bowiem mogą one znaleźć się w polu zainteresowania za...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy