Dołącz do czytelników
Brak wyników

Bezpieczeństwo

7 września 2022

NR 4 (Sierpień 2022)

Branża security czeka na młodych i zainteresowanych technologiami. Emeryt czy rencista już nie wystarcza

0 149

Według najnowszego raportu „Oferty pracy w Polsce kwiecień 2022” liczba ofert pracy dla pracowników ochrony wzrosła rok do roku o 24%. Dla porównania łączna liczba ofert pracy wzrosła jedynie o 9% w porównaniu do kwietnia 2021. Branża security to jeden z najdynamiczniej poszukujących pracowników sektor gospodarki i jeden z niewielu, który stale zwiększa zatrudnienie.

Usługi związane z bezpieczeństwem to największy sektor usług dla biznesu w Polsce, w którym zatrudnionych jest około ćwierć miliona ludzi. Pomimo tego, deficyt pracowników branży szacowany jest na ok. 20%. Największe firmy sektora rekrutują dzisiaj nie tylko pracowników do standardowej ochrony fizycznej, ale także specjalistów nowych technologii, w tym absolwentów kierunków związanych z bezpieczeństwem i systemami IT.
Seris Konsalnet, największa firma branży ochrony i bezpieczeństwa w Polsce, stawia na transformację usług, m.in. poprzez rozwój systemów zabezpieczeń najnowszej generacji czy rozbudowę portfolio o nowe obszary usług. Firma chce oferować klientom B2B cały wachlarz narzędzi do zapewnienia bezpieczeństwa, z którego można „uszyć” usługę na miarę potrzeb i możliwości odbiorcy. Dlatego od kilku lat firma inwestuje w rozwój nowoczesnych technologii monitoringu i zintegrowane systemy obsługiwane przez specjalistyczny software. Naturalną konsekwencją obranej strategii rozwoju jest wzrost zapotrzebowania na pracowników o różnych kompetencjach i zdecydowanie rosnący poziom zatrudnienia kobiet. Obecnie firma prowadzi ponad 25 procesów rekrutacyjnych na takie stanowiska, jak: menedżer ochrony, specjalista CRM, młodszy specjalista ds. kadr, technik/instalator systemów zabezpieczeń, technik obsługi obiektu, operator kontroli bezpieczeństwa, operator centrum monitorowania wideo, operator centrum monitorowania alarmów we wszystkich województwach.

Praca dla młodych entuzjastów technologii

Praca w ochronie jest nadal postrzegana przez pryzmat nisko wykwalifikowanych pracowników, którzy w ten sposób sobie dorabiają do renty czy emerytury albo podczas studiów. Tacy pracownicy też są potrzebni i poszukiwani, jednak nawet zaczynając od podstawowych pozycji, można planować długoletnią karierę w firmie, co umożliwia jasno nakreślona ścieżka dla każdego stanowiska i system szkoleń podnoszących kwalifikacje. Ponadto Seris Konsalnet poszukuje kandydatów wśród studentów i absolwentów takich kierunków, jak: bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe, zarządzanie bezpieczeństwem, bezpieczeństwo publiczne, bezpieczeństwo morskie i specjalistów od bezpieczeństwa informacyjnego czy cyberbezpieczeństwa, które mają dzisiaj szczególne znaczenie.
Zatrudniając młodych, firma stawia na budowanie długoletnich karier w swoich strukturach.
– Nieustannie rozszerzamy ofertę usług, korzystamy z coraz to nowszych narzędzi cyfrowych, ochraniamy obiekty, które wymagają specjalistycznych kwalifikacji i znajomości najnowszych technologii bezpieczeństwa. Nie byłoby to możliwe bez zespołu o zróżnicowanych kompetencjach. I nie chodzi tu tylko o samo pozyskanie kandydatów. Chcemy, aby inwestycja w ludzi była długofalowa i pozwalała na umacnianie naszej eksperckości na różnych poziomach działania firmy. Dlatego zależy nam na budowaniu jasnych ścieżek kariery i, co być może wciąż zaskakujące w branży ochrony, w Seris Konsalnet już teraz zapewniamy młodym ścieżkę rozwoju i drogę awansu – mówi Katarzyna Budzik, dyrektor HR Seris Konsalnet.
 

Kobiety w ochronie

Branża security to kolejny sektor powszechnie uważany za męską domenę zawodową, w który kobiety wkraczają coraz odważniej. I doskonale się w nim sprawdzają. Są lepszymi od mężczyzn obserwatorami, potrafią trafniej analizować sytuację, są bardziej odporne na stres i bardziej opanowane. Te cechy powodują, że skutecznie zażegnują zagrożenie.
W Grupie Seris Konsalnet już 21% pracowników stanowią panie, szczególnie cenione w monitoringu oraz jako pracownicy i managerowie ochrony fizycznej w terenie.
Analizy ekspertów rynku pracy pokazują, że rok temu co trzecia aplikacja kandydatów na stanowiska w branży ochroniarskiej była składana przez kobiety. Blisko 60% z aplikujących pań zostało zatrudnionych, co daje wynik lepszy niż w przypadku mężczyz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy