Dołącz do czytelników
Brak wyników

Chłodnia w magazynie

Baza wiedzy | 7 czerwca 2021 | NR 1
0 49

Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że inwestycje w chłodnie składowe nierozerwalnie związane są z kondycją poszczególnych segmentów branży FMCG. Nowe obiekty w tym sektorze realizowane są zarówno na potrzeby produkcji, jak i dystrybucji towarów. Nowoczesne chłodnie są często nie tylko tańsze w eksploatacji, ale przede wszystkim — dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technicznych — bezpieczniejsze dla środowiska naturalnego.

 

Głównym odbiorcą usług magazynowania w chłodniach i mroźniach pozostają firmy branży spożywczej. Ważnym aspektem jest tu dotrzymanie wszystkich niezbędnych standardów — w przypadku obiektów powiązanych z rynkiem spożywczym konieczne staje się zachowanie norm sanitarnych czy utrzymywanie bieżącego nadzoru służb sanitarnych nad całym obiektem. 

 


Profesjonalnie zaaranżowane obiekty magazynowe podzielić można na dwie grupy. Jedna to inwestycje realizowane pod wynajem, druga to magazyny realizowane na potrzeby własne (ich wykonawcy nierzadko proponują magazyny budowane „pod klucz”). Coraz częściej decyzja o przeznaczeniu magazynu do składowania produktów w warunkach niskich temperatur (dodatnich czy ujemnych) zapada już na etapie projektowym. W efekcie wszystkie decyzje dotyczące izolacji cieplnej i niezbędnych dodatkowych instalacji podejmowane są jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Sprzyja to obniżeniu kosztów i podniesieniu jakości całej inwestycji. Daje także możliwość stosowania lżejszych konstrukcji, już na etapie projektowania są one bowiem „wzmacniane” poprzez dodatkowe warstwy izolacji. W przypadku adaptowania na potrzeby chłodni czy mroźni obiektów już istniejących, pojawia się konieczność wykonania nie tylko odpowiedniej instalacji chłodnictwa, ale często modernizacji instalacji elektrycznej, sterowania nią czy rozbudowy systemów alarmowych
i bezpieczeństwa. Sposób realizacji samej konstrukcji zależy nie tylko od założonych temperatur składowania, ale także dokładnej listy zadań, jakie na terenie obiektu będą realizowane. Magazynom-chłodniom towarzyszyć mogą bowiem linie produkcyjne czy punkty handlowe. Zdaniem przedstawicieli niektórych firm z branży, tylko wynajem powierzchni magazynowych do zastosowań chłodniczych ma dzisiaj sens — najem to o wiele prostsza i szybsza, a jednocześnie tańsza forma zdobycia potrzebnej powierzchni magazynowej.

 

 

Wynajem magazynów coraz częściej polecany jest tym przedsiębiorstwom, które stosunkowo szybko chciałyby rozszerzyć sieć dystrybucji przy jednoczesnym minimalizowaniu inwestycji własnej, choć także w przypadku składowania np. dóbr sezonowych.
Samo składowanie do nie jedyna usługa realizowana w magazynach-chłodniach. Coraz częściej traktowane są one na równi z klasycznymi obiektami magazynowymi, 
a na ich terenie realizowane są zadania związane z kompletacją przesyłek, pakowaniem czy etykietowaniem. Niska temperatura wymaga jedynie dopasowania maszyn i urządzeń do warunków panujących wewnątrz. 
Z racji warunków temperaturowych zleceniodawcy chętnie inwestują w rozwiązania IT — związane zarówno z zarządzaniem ładunkami, zarządzaniem operacjami realizowanymi w magazynie, jak i zadaniami kontrolnymi. Popularnością cieszą się także narzędzia odciążające pracowników — terminale głosowe czy systemy nadzoru elektronicznego.

 

 

Nowe inwestycje w Dąbrowie Górniczej...


2010 r. upłynął w firmie PAGO pod znakiem otwarcia czwartej chłodni. Do inwestycji zlokalizowanych w Lęborku, Grodzisku Wlkp. i Gnatowicach Starych dołączył magazyn w Dąbrowie Górniczej. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych inwestycji, decyzję lokalizacyjną podjęto m.in. w oparciu o dostępność komunikacyjną. Inwestycja zlokalizowana jest w sąsiedztwie drogi ekspresowej S1, dwa kilometry od niej. Wcześniejsze inwestycje także lokowano przy głównych drogach — drodze krajowej nr 2 (koło Warszawy), drodze krajowej nr 6 (inwestycja pomorska) i autostradzie A2 (w Wielkopolsce). Łączna powierzchnia wszystkich czterech obiektów to dziś 113 tys. miejsc paletowych. Otwarcie czwartej chłodni wpisuje się w strategię budowy sieci Krajowych Centrów Dystrybucyjnych, dedykowanych producentom wyrobów mrożonych. Zgodnie z założeniami strategii, każdy z klientów ma mieć do najbliższej chłodni maksymalnie 150-200 km. Budowa ogólnokrajowej sieci ma jednocześnie zapewnić lepszą dostępność obiektów zarówno dla producentów, jak i odbiorców ładunków. 
— Dostępność to duży atut. Dlatego nasze chłodnie są budowane bezpośrednio przy ważnych szlakach tranzytowych i pracują 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu — wyjaśnia Andżelika Borowczyk-Kucza, odpowiedzialna w PAGO za relacje z klientami. 
— Chłodnia składowo-dystrybucyjna PAGO, zlokalizowana w Dąbrowie Górniczej przy ul. Roździeńskiego 21, została wybudowana w rekordowym tempie 4 miesięcy. Oddanie do użytku nastąpiło w drugiej połowie września 2010 r. Posiada ona 2 komory mroźnicze z 27 tys. miejsc paletowych, 9 ramp załadowczo-wyładowczych, 2 tunele szokowego mrożenia o łącznej wydajności 120 ton na dobę oraz szereg innych udogodnień, m.in. do przyjmowania świeżego mięsa, także nieopakowanego na choinkach i hakach. Łączna powierzchnia magazynowa to 10 tys. m². Chłodnia pracuje w trybie ciągłym, a więc 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Jest to już czwarty tego typu obiekt o...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy