75% małych i średnich firm cyfryzuje swój biznes, większość postrzega ten proces jako źródło korzyści. Niemniej wchodzenie na ścieżkę digitalizacji jest różne w zależności od specjalizacji. Cyfryzację księgowości i sprzedaży deklaruje odpowiednio 67,5% oraz 59,2% firm, ale pozostałe specjalizacje wypadają już znacznie słabiej. Cyfrowe wsparcie marketingu ma 28% badanych przedsiębiorstw, cyfrowe zarządzanie zasobami ludzkimi 26,5%, cyfrową logistykę 23,5%, a produkcję zaledwie 12,2%. Potencjał do rozwoju cyfryzacji w MŚP jest zatem ogromny. Takie wnioski płyną z raportu „Inwestycje w technologie w dobie pandemii. Nowe wyzwania MŚP: cyfryzować czy oszczędzać?” przygotowanego przez firmę Symfonia, producenta oprogramowania dla sektora MŚP, w którym zapytano małe i średnie firmy o rozwiązania, które usprawniłyby proces cyfryzacji.
– Cyfryzacja przedsiębiorstw w Polsce przyspieszyła i to znacznie, ale to nadal za mało, by nadgonić dystans jaki dzieli nas od reszty Europy. Komisja Europejska w listopadzie 2021 r. opublikowała najnowszy ranking indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI). I niestety spadliśmy w nim w stosunku do roku ubiegłego o jedną lokatę, zajmując dopiero 24. miejsce na 27 klasyfikowanych państw Unii Europejskiej. Za nami są już tylko Grecja, Bułgaria i Rumunia, a więc wyprzedają nas wszystkie kraje ba...
Cyfrowa skrzynka. Jak zaoszczędzić czas i koszty dzięki cyfrowym dokumentom?
Wiele przedsiębiorstw, ograniczając konieczność drukowania dokumentów, stawia na obieg cyfrowy. Nie tylko redukuje to zużycie papieru, ale przekłada się również na eliminację strat ekologicznych związanych z procesem transportu przez pocztę czy firmy kurierskie. Faktury czy umowy mogą być wysyłane w formie elektronicznej automatycznie z poziomu systemu do klienta, bez konieczności drukowania, pakowania do kopert i transportu.
Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do materiałów
Zaloguj się