Czego od pracodawcy chce magazynier? Raport „Rynek magazynowy i lekkiej produkcji – wyzwania i trendy w zatrudnieniu”

STRATEGIE MAGAZYNOWE

Prawie 40% pracodawców planuje w najbliższych miesiącach pozyskać nowych pracowników magazynowych i produkcyjnych. Kim jest przeciętny pracownik? Jakie są jego oczekiwania? Jak dziś swoją ofertę kształtują pracodawcy? A jak powinni to robić w przyszłości, aby zwyciężyć na rynku pracownika? Czy liczą się tylko pieniądze? Jak wygląda rynek pracy w najbardziej istotnych dla branży magazynowej i lekkiej produkcji lokalizacjach? Odpowiedzi na postawione pytania przynosi analiza przygotowana przez Randstad Polska i SEGRO.

Wynika z niej, że w branży pracuje w Polsce ok. 2 852 900 osób. W kontekście płci występuje wśród nich zdecydowana równowaga, zaś wiekowo największą grupę, ponad 40%, stanowią pracownicy, którzy nie ukończyli jeszcze 25 lat. Dane pokazują również, że nie tylko prawie 40% pracodawców zwiększy w ciągu najbliższej połowy roku zatrudnienie, ale też ponad 50% z nich planuje podwyżki. Konkurencja o pracownika będzie zatem coraz większa. 

– Rynek pracownika w Polsce stał się faktem. Od dłuższego czasu ponad 80% badanych jest przekonanych, że znajdzie jakąkolwiek inną pracę w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Trend ten szczególnie odczuwają firmy z branży produkcyjnej i magazynowej, zatrudniające duże wolumeny pracowników w przedziałach wynagrodzeń zbliżonych do płacy minimalnej. W tym przypadku nawet niewielka zmiana wynagrodzenia jest odczuwana w skromnych budżetach domowych pracowników – zauważa Paweł Kopeć, international account & bid manager, Randstad.

Średnie miesięczne wynagrodzenia (brutto w tys. zł) na wybranych stanowiskach specjalistów i kadry kierowniczej w kluczowych regionach (minimalne/najczęściej oferowane/maksymalne)

 

Nieznośna rotacja

Polska jest jednym z krajów o najwyższym poziomie rotacji pracowników w Eu...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy