Head hunterzy szukają magazynierów

O rynku pracowników magazynowych i ich zatrudnieniu – okiem agencji pracy

TEMAT NUMERU

W poszukiwaniu pracowników magazynowych wiele przedsiębiorstw zwraca się do agencji zatrudnienia, agencji pracy tymczasowej, współpracując z nimi stale bądź doraźnie. Postanowiłam sprawdzić, na ile agencje mogą okazać się pomocne w pozyskaniu operatora wózka widłowego czy magazyniera. Jak oceniają Państwo aktualną sytuację na rynku pracy dotyczącą w szczególności stanowisk związanych z operacjami magazynowymi? Z jakimi pytaniami trafiają do Państwa klienci i jakie są ich oczekiwania względem usług związanych z pozyskaniem pracowników do magazynu? – 
to pytania, które do nich skierowałam. Jak okiem agencji wygląda rynek pracowników magazynowych? Zapraszam do przeczytania opinii.

 

REKLAMA

Lukę kadrową wypełniają cudzoziemcy

Obecna sytuacja na krajowym rynku pracy jest bardzo dynamiczna. Branża TSL od zawsze była papierkiem lakmusowym dla polskiego biznesu, tym samym dynamiczny rozwój pozostałych sektorów przekłada się na stale rosnące zapotrzebowanie na pracę. Jednocześnie rozwój globalnego rynku zatrudnienia i związane z nim nowe możliwości dla pracowników na lokalnym rynku pracy spowodowały szereg utrudnień związanych z możliwością efektywnego zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o kandydatów z danego regionu.

Rzeczywistość nie znosi jednak próżni, w związku z czym powstała na polskim rynku luka kadrowa coraz częściej wypełniana jest przez cudzoziemców, którzy podejmują migrację zarobkową z innych państw do Polski – podobnie jak polscy pracownicy wyjeżdżający do większych aglomeracji miejskich lub na Zachód. Zapotrzebowanie na pracę z ich strony rośnie dynamicznie, ponad 100% w skali roku. Obcokrajowcy, głównie z Ukrainy, znajdują zatrudnienie w magazynach i centrach logistycznych, gdzie ze względu na rynek pracownika występuje bardzo duża konkurencja pomiędzy poszczególnymi miejscami pracy. W efekcie polskie firmy transportowo-logistyczne w 2016 r. wyraziły zapotrzebowanie na pracę ponad 62 000 cudzoziemców. Co najmniej drugie tyle zostało zrekrutowanych przez agencje zewnętrzne, świadczące usługi leasingu pracowniczego i outsourcingu na rzecz firm branży TSL.

Klienci EWL Group chętnie korzystają z usług obejmujących podwykonawstwo w ramach udostępniania pracodawcy-użytkownikowi kandydatów wykonujących określone prace magazynowe. Innym rozwiązaniem HR poszukiwanym przez klientów EWL Group jest outsourcing procesów produkcyjnych, takich jak pakowanie, rozładunek czy załadunek towarów. Ze względu na złożoność procesu zatrudnienia i generowane z tego tytułu koszty dużo bardziej efektywne rozwiązanie dla pracodawców stanowi delegowanie procesów obsługi kadrowej, rekrutacji, organizacji wykonywa...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy