Leasing sprzętu magazynowego okiem praktyka. Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę i najłatwiejszą obsługę umowy?

STRATEGIE MAGAZYNOWE

Jednym z najłatwiejszych sposobów na uniknięcie dużych nakładów inwestycyjnych jest leasing. W zależności od okoliczności przedsiębiorstwa mogą korzystać z leasingu operacyjnego, finansowego lub zwrotnego.

Które rozwiązanie jest najkorzystniejsze i w jakim przypadku? Odpowiedzią jest nieśmiertelne „to zależy”. Wybór najlepszego rozwiązania zawsze musi zostać poprzedzony analizą rynku i jego możliwości oraz decyzją co do korzystniejszej formy jego rozliczania.

Najczęściej spotykanymi rodzajami leasingu, dostępnymi na rynku są: leasing operacyjny, finansowy i zwrotny.

Zdecydowaną większość (~80%) umów leasingowych w Polsce stanowią umowy leasingu operacyjnego. W przypadku tego rodzaju leasingu (który de facto jest usługą) przedmiot leasingu pozostaje własnością leasingodawcy. Co za tym idzie, leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych leasingowanego środka trwałego, natomiast leasingobiorca wlicza do kosztów uzyskania przychodu: opłatę wstępną, czynsz/ratę leasingu oraz inne wydatki związane z używaniem leasingowanego przedmiotu. Podatek VAT doliczany jest do raty leasingowej. Ustalana jest również wartość wykupu końcowego, co pozwala optymalizować podatki (wysoka rata – niski wykup, niska rata – wysoki wykup). W przypadku tego rodzaju...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy