Dołącz do czytelników
Brak wyników

STRATEGIE MAGAZYNOWE

7 września 2022

NR 4 (Sierpień 2022)

Magazyn 4.0 - Wywiad

0 237

Przed podjęciem decyzji o automatyzacji magazynu należy jasno zdefiniować cele, jakie chcemy osiągnąć, inwestując w takie rozwiązanie – mówi Mirosław Cygan, dyrektor Działu Sprzedaży Suretu, w rozmowie Januszem Mincewiczem.

 Firma Suret już od 30 lat jest obecna na polskim rynku logistycznym, specjalizuje się w świadczeniu usług outsourcingu obsługi magazynów w dużych firmach produkcyjnych. Jaki, Pana zdaniem, powinien być dziś nowoczesny magazyn? 
W obecnej sytuacji jest kilka kluczowych elementów, które decydują o tym, czy magazyn możemy określić jako nowoczesny. W mojej opinii podstawowe czynniki to przede wszystkim funkcjonalne i elastyczne procesy, które uwzględniają obecne potrzeby klienta, bo to właśnie od nich zależy szybkość dostosowywania się do zmieniających się potrzeb i wymogów rynku. Aktualnie zakłócone i „poszarpane” globalne procesy logistyczne są dużym wyzwaniem dla zarządzających magazynami. Powinny mieć dobrze wyselekcjonowany, poprawnie wdrożony i niezawodny System Zarządzania Magazynem optymalizujący wszystkie operacje logistyczne, a funkcjonalność oprogramowania umożliwiająca obsługę coraz bardziej złożonych procesów i scenariuszy jest niewątpliwie dużą zaletą. Natomiast automatyzacja magazynów i ich robotyzacja to znaczące uniezależnienie się od nieprzewidzianych sytuacji związanych z absencją zasobów personalnych. Każdy z nas w ostatnich dwóch latach był zmuszony do poszukiwania rozwiązań zastępczych zwiększających niezawodność tego obszaru. Pandemia, a obecnie brak rąk do pracy pokazują, jak ważny to element. Logistyka 4.0 będzie w przyszłości niezbędnym elementem funkcjonowania nowoczesnego magazynu. Nowoczesny magazyn powinien być dobrze ulokowany, odpowiednio wyposażony i dostosowany do rodzaju produktu, a pracownicy powinni być dobrze wyszkoleni, przygotowani i kreatywni.

Suret realizuje zamówioną usługę magazynową „na wymiar”, czyli według potrzeb i zamówień klienta. Jakie są dziś oczekiwania klientów w zakresie nowoczesnych magazynów? 
Usługi magazynowe „zamówione” charakteryzują się dopasowaniem do sytuacji klienta, wymagań jego odbiorców, a czasem wymagań jego dostawców, pozycją rynkową klienta i specyfiką rynku krajowego lub zagranicznego, czyli żadna z nich nie jest taka sama, a są jedynie podobne. W ostatnich latach możemy zauważyć tendencję poszukiwania przez managerów nowoczesnych rozwiązań magazynowych. Dzisiaj zakłady produkcyjne funkcjonują w bardzo burzliwym otoczeniu. Stabilizacja produkcji została mocno nadszarpnięta i każdy wytwórca musiał borykać się z wieloma wyzwaniami. Od tego, jak sobie z nimi poradzi, zależy jego przyszłość, dlatego sięga po nowoczesne rozwiązania. Autonomiczne wózki, automatyczne magazyny, robotyzacje procesów konfekcjonowania i pakowania, a także zmiany WMS-ów na bardziej zaawansowane, to obecnie procesy, które obserwuję. Jestem z tego bardzo zadowolony, gdyż trend, który do pewnego momentu był zarezerwowany dla bogatych firm prowadzących działalność na Zachodzie, pojawił się już na stałe również w naszym kraju. Zauważam również, że producenci poszukują na rynku sprawdzonych i doświadczonych firm, które poprzez outsourcing logistyki mogą wnieść do zakładu świeżość technologiczną. Dla takich firm jak Suret to bardzo dobry prognostyk na przyszłość. 
 


Ostatnio pojawia się określenie „inteligentna automatyzacja magazynu”. Co to oznacza w praktyce? 
W teorii to dość skomplikowane, jednak w uproszczeniu to magazyny wyposażone w rozbudowane systemy komunikacji, informacyjnej wykorzystującej rozległe zewnętrzne i wewnętrzne sieci komputerowe. Komunikacja ta umożliwia pozyskanie i wysłanie danych do innych ogniw łańcucha dostaw np. bez naszej ingerencji. W ten sposób wiemy, czy dana paleta stoi nadal na swoim miejscu, czy została już załadowana na naczepę, a może właśnie dotarła do klienta. Użytkownicy „inteligentnej automatyzacji”, w tym odbiorcy, dostawcy, przechowujący produkty, mają stały i pełny dostęp do wiedzy o przechowywanym produkcie. Pojęcie to nieodzownie związane jest również z tzw. inteligentnym budynkiem. Odpowiednio rozmieszczone czujniki w magazynie przesyłają do systemu informację. Zgromadzone w ten sposób dane najczęściej zapisywane są w chmurach, a to umożliwia analizę tych danych. I tu dochodzimy do prawdziwej istoty inteligencji, tj. wykorzystania sieci neuronowych, które możemy nauczyć np. podejmować decyzję. Być może w przyszłości to „sztuczna inteligencja” zainicjuje za nas proces dostawy komponentu do klienta lub uruchomi proces produkcyjny. Oczywiście aby wszystko zadziałało, konieczna jest pełna integracja wszystkich procesów, czujników urządzeń, robotów sterowników. To wszystko nazywamy logistyką 4.0. A w praktyce my, jako Suret, najczęściej mamy do czynienia z wybranymi elementami tej całej układanki. Automatyczne magazyny, pojazdy autonomiczne, zaawansowane systemy WMS, rozległe sieci komunikacyjne to jeszcze rozwiązania niezbyt powszechne. Jednak wraz z wybranymi naszymi klientami podejmujemy te działania, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że przyszłość logistyki magazynowej jest związana z „inteligentną automatyzacją magazynów. Liczymy, że w niedługiej perspektywie po wdrożeniu wszystkich niezbędnych elementów będziemy mogli pochwalić się prawdziwie inteligentnymi magazynami wykorzystujący potencjał analityki zebranych danych. 

Firmy, które zastanawiają się, czy powinny inwestować w automatyczne magazyny, często zadają sobie pytanie: jak skomplikowana i trudna jest obsługa tej automatyzacji. Słusznie?
Przed podjęciem takiej decyzji należy jasno zdefiniować cele, jakie chcemy osiągnąć, inwestując w takie rozwiązanie. Jeżeli chcemy zwiększyć efektywność ekonomiczną magazynowania poprzez zwiększenie rotacji zapasów, zmniejszenie ich ilości, a także skrócenie czasów dostaw i mamy na to realny wpływ, to warto dokonać analizy takiej inwestycji. Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie oprócz dużej ilości zalet takich jak: obniżone koszty bieżącej eksploatacji, skrócenie czasu pracy, minimalizacja błędów, zwiększenie zadowolenia klientów ma również swoje wady takie jak: wysokie koszty wdrożenia, konieczność skrupulatnego i szczegółowego planowania, znaczne utrudnienie w skalowaniu magazynu. Musimy też wiedzieć, że w przypadku konieczności dostosowania procesu do nowych wymogów zaistnieje konieczność skorzystania z usług programistów, którzy niestety nie mają praktycznego doświadczenia w pracy w magazynie. Reasumując, przed podjęciem decyzji o inwestowaniu w automatyczne magazyny rekomendujemy klientom dokonanie pełną analizy, która upewni nas w przekonaniu, że wydane pieniądze nie zostaną zmarnowane. Oferujemy w tym zakresie naszym klientom pełną pomoc.
 


Zajmujecie się także profesjonalnym outsourcingiem logistyki magazynowej…
Już od dłuższego czasu zajmujemy się profesjonalnym outsourcingiem logistyki transportu wewnętrznego i magazynowania. Realizujemy tę usługę w dużych zakładach przemysłowych różnych branż. W przeważającej części prowa...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy