Magazyn w ciągłym ruchu

TEMAT NUMERU

Zakup w marcu tego roku przez amerykańskiego giganta, Amazona, niewielkiej firmy Kiva Systems nie był inwestycją w start-up o niejasnej przyszłości. Był to przemyślany krok w przyszłość mający trwale zmienić sposób myślenia o logistyce i magazynowaniu.

Własne spojrzenie na funkcjonowanie magazynu twórcy firmy Kiva zmienili już dziesięć lat temu, gdy rozpoczynali działalność. Chcąc zwiększyć wydajność pracownika magazynu, stworzyli formułę, w której to nie on porusza się pomiędzy regałami, lecz to one poruszają się wokół niego. W przenośni i dosłownie. Kiedy obserwuje się precyzyjny balet regałów zorganizowany przez komputerowy system zarządzający trasami przejazdu robotów unoszących każdy z ładunków w innym tempie, trudno uwierzyć, że jeszcze kilka lat temu podobny system nie mógłby poprawnie funkcjonować, nie mówiąc już o jego efektywności. 

REKLAMA

 


Rozwój nowoczesnych technologii, takich jak choćby RFID, oraz postępująca za nimi miniaturyzacja połączona z obniżeniem kosztów jednostkowej produkcji robotów magazynowych sprawiły, że odwrócenie myślenia o funkcjonowaniu magazynu stało się możliwe. Ale warto było na to czekać, bo jak się okazuje, po wdrożeniu systemu firmy Kiva wydajność  magazynu rośnie 2-3-krotnie.

Krótka historia


„Podczas pracy w magazynie zawsze najwięcej czasu zajmuje odnalezienie cholernego produktu, a nie to, co trzeba z nim dalej zrobić. Ten system to zmienia” – pisze George na forum poświęconym robotyzacji magazynów. I ma rację....

TA CZĘŚĆ SERWISU DOSTĘPNA JEST TYLKO DLA PRENUMERATORÓW.

Zaloguj się, aby uzyskać dostęp do materiałów
Zaloguj się

Przypisy