Dołącz do czytelników
Brak wyników

STRATEGIE MAGAZYNOWE

7 września 2022

NR 4 (Sierpień 2022)

Magazyn w pełni zautomatyzowany - Wywiad

0 246

Prowadzimy pilotaż naszej pierwszej aplikacji do inwentaryzacji zapasów magazynowych, która jest oparta na dronach, mówi Patrick Loose, Country Manager w UPS Supply Chain Solutions, w rozmowie z Januszem Mincewiczem.

UPS zachwala magazynowe rozwiązanie ASRS wykorzystujące AutoStore, które oferuje wiele korzyści. Jak to się przedkłada na wykorzystanie powierzchni magazynowej?
Priorytetem jest dla nas jakość. Skupiamy się na ciągłym unowocześnianiu naszych operacji magazynowych z wykorzystaniem robotyki, technologii i automatyki, które uzupełniają umiejętności i wiedzę naszych współpracowników. W rezultacie możemy poprawić wydajność operacyjną, efektywność i elastyczność oraz lepiej spełniać stale rosnące wymagania naszych klientów. Jednym z elementów tego procesu jest zrewolucjonizowanie naszego podejścia do wykorzystania powierzchni magazynowej – a w szczególności naszego Automatycznego Systemu Magazynowania i Wyszukiwania (ASRS) w naszym obiekcie w Roermond w Holandii.

Na czym polega system Automatycznego Systemu Magazynowania i Wyszukiwania?
System jest dużą konstrukcją wypełnioną specjalnymi pojemnikami magazynowymi, ułożonymi w formie specjalnej siatki. Na jej szczycie znajdują się roboty oraz stacje odbioru i zrzutu, zwane inaczej portami, które są alarmowane o konieczności realizacji zamówienia. Gdy kosz będący częścią zamówienia znajdzie się pod innymi, robot umieszcza pozostałe kosze na górze siatki, dopóki ten poszukiwany nie będzie na odpowiedniej pozycji. W następnej kolejności pojemnik będący częścią zamówienia jest przenoszony na krawędź siatki i dostarczany do strefy wyjściowej instalacji. Podczas dostarczania pojemnika inny robot na szczycie siatki układa pozostałe pojemniki w ich pierwotnej kolejności. Proces ten jest zasilany przez algorytm, który działa automatycznie w oparciu o optymalny model ABC, z napędami A na górze i napędami C na dole systemu. Wyjątkowość instalacji ASRS polega również na tym, że jest ona zintegrowana z robotycznym ramieniem do automatycznej kompletacji.
 


Co to oznacza dla działań magazynowych, w porównaniu z tradycyjnym magazynem? 
W porównaniu z tradycyjnym magazynem oznacza to, że byliśmy w stanie zwiększyć pojemność magazynową nawet o 400% na tej samej przestrzeni. Udało nam się również zwiększyć naszą zdolność operacyjną, skracając czas przetwarzania, przy jednoczesnym zmniejszeniu hałasu i fizycznego stresu dla naszych pracowników. 
Ta innowacja pomaga też zapewnić odpowiedni poziom usług na obecnym, wymagającym rynku pracy.

Jakie są z tego korzyści dla klientów UPS?
Rozwiązanie to niesie ze sobą wiele korzyści nie tylko dla naszych klientów i pracowników, ale także dla środowiska. 10 robotów użytych w ramach systemu jest bardzo energooszczędnych i pobiera tyle samo energii co jeden domowy odkurzacz. Wdrożony system okazał się na tyle skuteczny, że został zaimplementowany również w naszym zakładzie w Butzbach w Niemczech i planuje się jego wdrożenie w kilku innych zakładach UPS SCS na całym świecie.

UPS otrzymała od swojego klienta nagrodę Technologies Global Service Parts Executive Choice for Innovation. Za co konkretnie? 
W 2020 r. zdobyliśmy nagrodę za wdrożenie automatycznego systemu magazynowania i pobierania danych AutoStore (ASRS). Tym, co naprawdę wyróżniło naszego klienta, była zdolność systemu nie tylko do utrzymania terminowości operacji podczas pandemii, ale także do faktycznego zwiększenia produktywności i skrócenia czasu przetwarzania. Było to wyjątkowo ważne dla naszego klienta, ponieważ poruszał się on w złożonym środowisku handlowym. 

Na czym polega innowacja ASRS? 
W ubiegłym roku wzbogaciliśmy instalację ASRS o ramię robotyczne, zdobywając nagrodę Q1 2021 Service Parts Innovation Award w kategorii Transformation. Innowacja polegała na integracji ramienia robotycznego z AutoStore, co umożliwia odbiór przedmiotów bezpośrednio z AutoStore
Rozległe budynki magazynowe wypełnione wielkimi regałami, szerokimi rzędami między nimi, z głośnymi wózkami widłowymi są w UPS zastępowane przez siatki i kojce z ramionami robotycznymi i stacjami roboczymi. Czy to dopiero początek tego procesu, czy już finalizacja? 
...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy