Dołącz do czytelników
Brak wyników

Nośnik zmiennokształtny

Baza wiedzy | 23 września 2021 | NR 4
0 31

Magazyny są coraz bardziej zautomatyzowane. To maszyny wykonują coraz więcej czynności realizowanych wcześniej przez ludzi. Ma to oczywiście swe dobre strony, generuje jednak też wyśrubowane wymagania. Stosowane w zautomatyzowanych systemach magazynowych „akcesoria” muszą być trwałe, na bieżąco monitorować trzeba ich stan. Dotyczy to również wszelkiego rodzaju pojemników.  

W automatycznym magazynie stosowane są głównie pojemniki z tworzywa sztucznego. To produkty nierzadko „skrojone na miarę” potrzeb konkretnego użytkownika i systemu logistycznego. W dużym stopniu to właśnie pojemniki zapewnią sprawny przebieg procesów roboczych. Dla wielu użytkowników kluczowe jest to, by pojemniki i skrzynki magazynowe były kompatybilne z możliwie największą ilością różnych komponentów w ich systemie logistycznym, np. uchwytów i zawiesi do ładunków oraz systemów i przenośników transportowych. Dla innych kluczowy jest relatywnie długi okres użytkowania, również przy ekstremalnych obciążeniach (wysoką trwałość pojemników, które mogą służyć nawet przez kilka lat, gwarantować może m.in. wykorzystanie wysokiej jakości tworzywa). Do innych zalet pojemników z tworzyw (w tym także składanych) należy również łatwość utrzymania w czystości oraz możliwość składowania w stosach. To cecha istotna z punktu widzenia oszczędności cennej przestrzeni magazynowej. 


Właściwy dobór 


– Na podstawie wieloletnich doświadczeń naszych siostrzanych fabryk Utz w Europie, współpracy z czołowymi na świecie producentami automatyki oraz integratorami, a także w ostatnich kilku latach doświadczeń Utz Polska na rynku w Polsce, stworzyliśmy rodzinę pojemników EUROTEC dla magazynów automatycznych. Pojemniki EUROTEC spełniają wymagania producentów automatycznych systemów magazynowania pod względem nośności, składowania w statyce, pobrania i transportu, a także odpowiadają na zdefiniowane w obowiązujących normach ppoż. parametry przepływu płynu – tłumaczy Artur Walczak, Key Account Manager Georg Utz, dodając, że w ostatnio zrealizowanych dużych projektach do „automatyki” stawiały koniecznością było, by pojemnik mógł pracować w zautomatyzowanych procesach intralogistycznych, a zarazem w procesie logistyki. W związku z tym dobór pojemnika oraz stworzenie nowego odbywały się z rodziny pojemników o profilu trapezowym.

 

Georg Utz ma w ofercie rodzinę pojemników EUROTEC dla magazynów automatycznych. Pojemniki spełniają wymagania producentów automatycznych systemów magazynowania pod względem nośności, składowania w statyce, pobrania i transportu (fot. Georg Utz)


Na znaczenie odpowiedniego doboru pojemników zwracają uwagę również specjaliści z Bekuplast. Pojemniki contecline wykonywane są z polipropylenu lub z wysokiej jakości mieszanki o nazwie BQC, która jest bardziej ekologiczna i tańsza w porównaniu z pierwotnym PP. Pojemniki z serii contecline wyposażono w zamkniętą na obwodzie podstawę typu miniload, dzięki temu pomimo niskiej masy własnej są wytrzymałe i umożliwiają składowanie towarów o masie do 50 kg. Specjalna konstrukcja ich dna zapewnia należyte właściwości eksploatacyjne i – co kluczowe w przypadku ogromnych hal magazynowych obsługiwanych przez zautomatyzowane przenośniki – umożliwia ciche przemieszczanie się w ciągach komunikacyjnych. Sprawny transport na liniach automatycznych jest możliwy również dzięki stabilnej, dwuściennej budowie narożnika, która sprawdza się przy pokonywaniu zakrętów. Bekuplast oferuje contecline w wersji o długości 600 mm i 400 mm szerokości oraz w trzech wariantach wysokości (220 mm, 270 mm i 320 mm). 
W ofercie BITO jest m.in. pojemnik XL Motion, klasyczne rozwiązanie systemowe zaprojektowany specjalnie do zastosowań w zautomatyzowanych magazynach. Cicha praca redukuje poziom hałasu w automatycznych magazynach, w związku z czym przeznaczony jest do użytku w zautomatyzowanych systemach magazynowych z dużym udziałem urządzeń i przenośników transportowych (nowatorska konstrukcja dna z gładkim obrzeżem sprawia, że hałas podczas przesuwania pojemnika po taśmie/rolkach został zredukowany do minimum). Dno pojemnika BITO XL Motion jest szersze niż w przypadku standardowych pojemników Euro. Większa strefa podparcia pojemnika sprawia, że profile wsporcze L regałów w magazynach automatycznych AKL mogą być węższe. Jeśli w magazynie składowane są drobne części, to warto skorzystać z BITO KLT (także do dużych obciążeń). Ergonomicznie uchwyty muszelkowe powodują, że skrzynka ta sprawdza się w obsłudze manualnej. Ten specjalny design chroni ręce podczas przenoszenia i umożliwia łatwe przeciąganie skrzynki. Ścianki boczne są zamknięte, jako przestrzeń ładunkową można zatem wykorzystać pełną pojemność wewnętrzną pojemnika. W zautomatyzowanych rozwiązaniach zastosować można też pojemniki transportowe BITO MB. To stożkowaty pojemnik wielorazowego użytku, który jest odpowiedni również do zastosowań w magazynach automatycznych i magazynach ze zintegrowaną techniką grawitacyjną. Układanie pojemników transportowych jeden w drugim zmniejsza zapotrzebowanie na miejsce magazynowe zajmowane przez puste pojemniki, redukując koszty magazynowania i frachtu nawet o 75%. Pojemnik nadaje się do komisjonowania, magazynowania i transportu, jest często stosowany w branży medycznej. Prawdziwą innowację stanowi pojemnik składany BITO EQ. Można go złożyć z pozycji roboczej do pozycji transportowej i równocześnie oszczędzić miejsca magazynowe i transportowe. 


Sztuka dostosowania 


Większość pojemników oferowanych na rynku to rozwiązania elastyczne, można je modyfikować. Artur Walczak podkreśla, że pojemniki produkowane są w technologii formowania, w związku z tym modyfikacja pojemników wymaga ingerencji w narzędzie, poprzez które dochodzi do formowania. Możliwości zmian są zawsze ocenianie przez konstruktorów. – Pojemniki można modyfikować poprzez dołożenie/zamontowanie wyposażenia dodatkowego, które mamy w ofercie, bądź które klient znajdzie na rynku. Ingerencja w pojemnik jest dowolna i niemal wszystko jest możliwe: spawanie, frezowanie, nitowanie, naklejanie, znakowanie, montaż przegród, wzmacnianie poprzez elementy stalowe – 
przed uruchomieniem serii produkcyjnej w takich przypadkach zawsze wykonywany jest wzorzec do testów i akceptacji klienta. Częstym wyposażeniem dodatkowym jest oczywiści znakowanie z wykorzystaniem różnych technik: poprzez relief, druk w kilku technikach, klipsy i kieszenie etykietowe oraz identyfikacja za pomocą przyklejanych kodów kreskowych, kodów w technologii IML czy również transponderów RFID – tłumaczy Artur Walczak. 
Pojemniki intralogistyczne Bekuplast contecline mają zintegrowany system ścianek działowych, dzięki którym możliwy jest elastyczny podział wnętrza na komory o zróżnicowanej pojemności (podział od 1/8 do 1/2). W gestii klienta pozostaje wybór wersji uchwytu na ręce: zamkniętego lub otwartego. Oprócz wersji ze ścianami pełnymi do użytku w magazynach wysokiego składowania pojemniki są również dostępne w wersji z umieszczonymi w podstawie i ścianach bocznych otworami odprowadzającymi wodę; w przypadku ścian bocznych można wybrać między otworami drenażowymi zgodnymi z wytycznymi ochrony przeciwpożarowej VDS lub FM Global. Model BITO XL Motion na życzenie może zostać również wykonany w wersji z podziałem na mniejsze sektory. Można zastosować przegrody poprzeczne i wzdłużne, dostępne w ramach dodatkowego wyposażenia, umieszczając zaczepy w wykonanych fabrycznie otworach montażowych. W ten sposób pojemnik może zostać podzielony na maksymalnie 16 pól. Stabilna blokada ryglująca zapobiega wypadaniu przegródek. W przypadku BITO KLT do wyboru są trzy warianty dna (dno zwykłe, żebrowane lub podwójne), profil podłużny ciągły, zaokrąglone listwy narożnikowe umożliwiają bezpieczne i bezawaryjne przenoszenie tego pojemnika w systemie przenośników transportowych. Opcjonalnie ta sztaplowalna skrzynka na drobne części jest dostępna z pokrywą na zawiasach (zabezpieczenie zawartości przed kurzem). Pokrywę można zabezpieczyć jednorazową plombą. W ten sposób zawartość pojemnika będzie chroniona przed dostępem osób nieuprawnionych i przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas magazynowania i transportu. 

 

Pojemniki bekuplast stosowane są m.in. w automatycznych procesach kompletacyjnych towarów drobnicowych (fot. Bekuplast)


Siła przykładów

 
Bekuplast dostarczył niedawno serię pojemników contecline przeznaczonych do zautomatyzowanych magazynów drobnych elementów oraz systemów shuttle. Trafiły do nowego obiektu przeznaczonego głównie do magazynowania towarów przed wysyłką do klientów (Orbico Supply specjalizuje się w dystrybucji szerokiej gamy produktów FMCG, małego AGD, pielęgnacji ciała, kosmetyków, chemii gospodarczej, produktów spożywczych, butów, ubrań i zabawek). Kluczowe było odpowiednie zaprojektowanie powierzchni magazynowej, linii transportowych, jak również wybór najbardziej odpowiedniego dostawcy pojemników do skła...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy