Obliczenia zasilone danymi

TEMAT NUMERU

Gdy w salonie poprosimy o ofertę na samochód, salon zaoferuje nam kilka modeli w cenie od 50 tys. do 150 tys. zł. Prawdopodobnie najtańszy z nich nie spełni naszych wymagań, a przy najdroższym zapłacimy za elementy wyposażenia, których nie potrzebujemy. Dlatego przy zakupie – nie tylko produktu, ale również usługi – należy precyzyjnie określić wymagania. Ta prawda dotyczy także kalkulacji ceny – za produkt czy za usługę, w tym logistyczną.

W przypadku logistyki kontraktowej mamy do czynienia ze skomplikowaną usługą, która obejmuje szereg operacji prowadzonych w magazynie oraz długoterminowe zarządzanie tymi operacjami. Należy tu podkreślić słowo „długoterminowe” – to specyfika umów z operatorem logistycznym. Przejęcie logistyki przez operatora w ramach outsourcingu wiąże się z koniecznością inwestycji, które muszą się zwrócić w okresie trwania umowy. Stąd, aby inwestycja nie zawyżyła ceny usługi, umowa musi być zawarta na długi okres. Ta długoterminowość powoduje, że właściwe skalkulowanie ceny usługi jest kluczowe dla powodzenia kontraktu, gdyż popełniony nawet niewielki błąd będzie się multiplikować przez wiele miesięcy i lat.
Każda z operacji, którą zamierzamy oddać w ręce operatora logistycznego, musi zostać przez niego wyceniona. Co jest niezbędne dla tej wyceny? Po pierwsze, zde...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy