Opakowaniowa rewolucja

TEMAT NUMERU

Przed sektorem opakowań sporo zmian. Presja na proekologiczne rozwiązania daje się odczuć już od kilku lat. Branża opakowań musi poszukiwać tego rodzaju produktów, bo hałdy śmieci rosną w szybkim tempie. Nikt już nie ma wątpliwości, że opakowania muszą być nie tylko trwalsze i bardziej praktyczne, ale też – co kluczowe – mniej szkodliwe dla środowiska niż do tej pory.

Nacisk na wygodę pakowania, zwiększone wymogi co do trwałości opakowań (w e-commerce opakowanie jest kilkunastokrotnie częściej poddawane operacjom niż w tradycyjnych dostawach do sieci detalicznej), dbałość o maksymalne wypełnienie przestrzeni (ciągle jedna trzecia kontenerów w transporcie wozi powietrze), konieczność rezygnacji z plastikowych opakowań jednorazowych, choć… mało kto godzi się za to płacić – to kluczowe tezy „Rethinking Packaging” (DHL), branżowego raportu o tym, co czeka opakowania logistyczne. O ile obecnie tylko niewiele ponad jedna trzecia produktów z tworzyw sztucznych jest poddana recyklingowi, w 2030 r. planuje się zwiększenie tego poziomu do 60%. Już teraz nowych produktów opakowaniowych wykonanych z proekologicznych materiałów bądź surowców z recyklingu jest coraz więcej. Do naturalnych produktów opakowaniowych zalicza się np. sznurek sizalowy, pojemniki z łupin słonecznika, palety z drewna prasowanego czy ekologiczne wypełniacze do paczek wykonane w całości ze skrobi kukurydzianej.

W roli głównej – słonecznik

Ciekawostką w ofercie BITO są pojemniki produkowane m.in. z łupin nasion słonecznika, a przeznaczone do składowania drobnych części. Alternatywę dla konwencjonalnego polipropylenu (PP) stanowi tu materiał Sunflower Compound (SFC). Producent wpadł na pomysł wykorzystania naturalnego surowca jako wypełniacza i materiału wzmacniającego w tworzywach sztucznych, ponieważ ten produkt uboczny produkcji sł...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy