Paradoks posiadania

TEMAT NUMERU

Grudzień to okres wytężonej walki o osiągnięcie założonych celów rocznych. To również czas dokonywania ocen pracowniczych, podsumowań i refleksji na temat tego, co działa, co nie działa i co w takim razie należy zrobić inaczej w kolejnym roku. To moment, w którym motywacja i zaangażowanie pracowników stają się przedmiotem wielu rozmów. Jak zachęcać ich skutecznie? Jaki system wybrać?

Panuje ogólne przekonanie, że jednym z podstawowych zadań przełożonego jest budowanie i podtrzymywanie poziomu motywacji i zaangażowania pracowników. To od przełożonego zależy, czy jego ludzie wykazują się nieustanną motywacją i chęcią wykonywania powierzonych obowiązków, czy też nie. Przecież wszyscy wiemy, że człowiek przychodzi do firmy, a odchodzi od człowieka, więc wszystko w rękach przełożonego. Znakomita większość pracowników narzeka na przełożonych i ich brak umiejętności budowania w nich chęci do pracy. Przełożeni z kolei, mając świadomość ciężaru powierzonego zadania, dochodzą do wniosku, że motywowanie pracowników to bardzo trudne, żmudne lub wręcz niewykonalne zadanie. Szczególnie, jeśli pracownicy są nastawieni na kasę, a budżetu na podwyżki i premie nie ma.
Z pomocą przychodzą wtedy różnego rodzaju systemy motywacyjne, lojalnościowe, które mają przełożonych wesprzeć w tym jakże niewdzięcznym zadaniu, jakim jest konieczność motywowania pracowników. Taki system pomaga zmierzyć (bo zarządzamy tylko tym, co mierzymy), skategoryzować, ocenić i uporządkować pracowników według przyjętych kryteriów, tak by następnie w łatwy sposób można ich było połączyć z najodpowiedniejszym sposobem ich wynagradzania za wykonaną pracę i osiągnięte wyniki. Tak podzi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy