Dołącz do czytelników
Brak wyników

Portfolio podwojone

Baza wiedzy | 23 czerwca 2021 | NR 1
0 148

O europejskim rynku powierzchni magazynowych, pozycji Polski na jego tle i sposobie na rozwój portfolio z Ianem Worboysem, chief executive officer P3 Logistic Parks, rozmawia Magdalena Libiszewska.

Czy ostatni rok był dobrym okresem dla deweloperów powierzchni magazynowych oraz firmy P3?
Rok 2014 był dla P3 Logistic Parks wyjątkowo dobrym okresem. Dzięki inwestycjom udało nam się podwoić nasze portfolio magazynowe, które w tej chwili obejmuje 141 magazynów o łącznej powierzchni 2,9 mln m2. Jako jeden z pierwszej piątki europejskich deweloperów powierzchni magazynowych operujemy posiadanymi nieruchomościami w dziewięciu krajach i jesteśmy obecni na 11 rynkach. Miniony rok był udany również dla całego sektora nieruchomości logistycznych. Większość firm dostrzegła, że spowolnienie gospodarcze się kończy. Stąd też tak dobre wyniki osiągnięte przez całą branżę.

 

Ian Worboys, chief executive officer P3 Logistic Parks

 

Był Pan osobiście odpowiedzialny za proces wielkich zakupów. Jak Pan się z tym czuje?
W drugiej połowie 2013 r. zostaliśmy kupieni przez Ivanhoé Cambridge & TPG. Nasi inwestorzy dostrzegli, że P3 ma ogromny, dotychczas niewykorzystany potencjał do rozwoju swojej działalności. Dysponowaliśmy świetnym zespołem ekspertów w dziedzinie logistyki, a Ivanhoé Cambridge & TPG zobowiązał się dostarczyć dodatkowy kapitał w celu wsparcia naszego rozwoju. W 2014 r. przeprowadziliśmy więc znaczące transakcje zakupu na terenie Czech (627 000 m2 w budynkach logistycznych i bank gruntów do wybudowania dalszych 240 000 m2), we Włoszech (202 290 m2 w 5 pięciu budynkach przemysłowych) oraz w Polsce, Rumunii i Serbii (467 000 m2 powierzchni magazynowej i dodatkowy grunt w trzech parkach logistycznych). Bardzo się cieszę, że jestem osobą odpowiedzialną za powyższe zakupy, które z pewnością wpłyną na dalszy rozwój P3. Nie jest to jednak wyłącznie mój osobisty sukces, ale całego zespołu P3 Logistic Parks. 

Jak Pan sądzi, w jakim miejscu byłoby teraz P3, gdyby nie zostało przejęte przez Ivanhoé Cambridge & TPG?
To bardzo dobre pytanie. Myślę, że nadal bylibyśmy bardzo silnym deweloperem, ale z pewnością firma nie osiągnęłaby tych rozmiarów, jakie ma obecnie. I tu kieruję podziękowania do Ivanhoé Cambridge & TPG, który dał nam możliwość na tak ogromny rozwój firmy.

Jakie miejsce zajmuje Polska w strategii P3 na następne lata?
Zarówno Polska, jak i Czechy, które leżą w sercu Europy, mają ogromny potencjał do wzrostu. Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne, rozwój infrastruktury drogowej czy rynek pracy oferujący przy relatywnie niskich kosztach zatrudnienia dostęp do wykwalifikowanej kadry, odgrywa ważną rolę na europejskiej mapie nieruchomości magazynowych. Obserwujemy wielu zagranicznych producentów, którzy pragną uczestniczyć na tym rynku. Wśród klientów P3 w Polsce znajduje się brytyjska firma Sofa.com., a także PF Concept – firma holenderska, która przeniosła swoje centrum dystrybucyjne z Rotterdamu do Robakowa k. Poznania. 

Czy są kraje w Europie, które mogą zagrozić pozycji Polski?
Z punktu widzenia taniej siły roboczej mogłaby to być Rumunia. Jednak uważam, że logistyka transportu z Polski do Europy Zachodniej stoi na o wiele wyższym poziomie. Jeśli Rumunia będzie w stanie rozwinąć swoją infrastrukturę, może potencjalnie stać się zagrożeniem. 

P3 inwestuje w Rumunii?
Tak, zakupiliśmy obszerny portfel inwestycji w Rumunii, dzięki któremu jesteśmy jednym z liderów na tym rynku. Nasz park w Bukareszcie składa się z 215 000 m2 powierzchni, która jest wynajęta prawie w całości, oraz 40 ha gruntu pod zabudowę. Widzimy, że region ten ma olbrzymie możliwości i staje się ważnym produkcyjno-logistycznym zapleczem w Europie.
Chciałabym Pana zapytać również o inne rynki, m.in. o Włochy.
Uważamy, że Włochy to rynek, na którym obserwujemy pierwsze oznaki zakończenia recesji. W Polsce nastąpiło to prawdopodobnie już rok temu, we Włoszech dzieje się to dopiero teraz. We Francji zauważamy dość spore problemy gospodarcze, dlatego Włochy są dla nas obszarem, w którym widzimy spory potencjał dla rozwoju i zysku. Mamy już tam nasz zespół, zakupiliśmy już też kilka włoskich inwestycji. 

Jaka jest najbliższa przyszłość dla P3?
Ile środków zostało na następne inwestycje?

Ivanhoé Cambridge & TPG nie określa limitów dla naszych wydatków. Jedynym ograniczeniem jest znalezienie możliwości odpowiadających kryteriom, które zapewniłyby nam i naszym udziałowcom zwrot, jakiego oczekujemy. A zwroty...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy