Dołącz do czytelników
Brak wyników

STRATEGIE MAGAZYNOWE

7 września 2022

NR 4 (Sierpień 2022)

Pracownik przyszłości. Sztuczna inteligencja, grywalizacja i innowacyjne roboty

0 239

Doskonałość operacyjna rozumiana jako bezpieczna, a zarazem efektywna praca w magazynie to od lat istotna część działań FM Logistic. By zapewnić bezpieczną pracę swoim pracownikom zgodną ze światowymi trendami, firma wciąż rozwija innowacyjne rozwiązania na swoich platformach logistycznych. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji, egzoszkieletom wspierającym najcięższą pracę oraz szkoleniom opartym na wirtualnych grach, chce być liderem nowoczesnych rozwiązań bezpieczeństwa i higieny pracy.

FM Logistic, firma zaangażowana w budowanie kultury bezpieczeństwa, testuje trzy niestandardowe rozwiązania, które w efekcie pozwolą uniknąć niebezpiecznych sytuacji podczas pracy w magazynie, przy jednoczesnym podnoszeniu komfortu pracowników. Pierwszym rozwiązaniem jest prosta w użyciu i łatwa do wdrożenia technologia, która zapobiegałaby urazom wśród pracowników platform logistycznych. Operator testuje obecnie rozwiązanie SoterCoach firmy Soter Analytics we współpracy z czterema klientami na platformach w Jarostach oraz Mszczonowie. W ramach pierwszego, 3-tygodniowego etapu testu uczestniczyło 88 pracowników, zarejestrowano 679 dni roboczych, a efektem jest zminimalizowanie o 25% niebezpiecznych dla zdrowia ruchów podczas codziennych prac.

Monitorowanie zagrożenia w czasie rzeczywistym

Urządzenie SoterCoach, przypinane do ubioru roboczego, prowadzi analizy ergometryczne i w konsekwencji pomaga pracownikom operacyjnym utrzymywać prawidłową pozycję podczas pracy w zakresie bezpiecznego zginania, przenoszenia i podnoszenia. Wykorzystując sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe, urządzenie ostrzega pracowników o potencjalnie niebezpiecznych ruchach za pomocą alertów dźwiękowych i wibracyjnych, pomagając w zapobieganiu urazom. Do zadań SoterCoach należy także przyzwyczajenie pracowników do unikania niebezpiecznych ruchów takich jak: złe schylanie, skręty tułowia, podnoszenie przedmiotów w niewłaściwej pozycji. Dodatkowo czujnik zbiera informację o stanowiskach, czynnościach oraz miejscach pracy, które potęgują występowanie niebezpiecznych ruchów. Te informacje pomogą w analizie środowiska pracy i przyczynią się do poprawy komfortu pracownika.
 


„Pracownik przyszłości”

Firma kładzie również nacisk nie tylko na unikanie zagrożeń w środowisku pracy, ale na rozwiązania przyszłości, które mogą wspierać pracowników magazynu w najcięższych zadaniach. W tym celu w 2019 r. FM Logistic wraz z Uniwersytetem Technologicznym w Compiègne (UTC) oraz start-upem Hublex zaprojektował i opatentował nowoczesny egzoszkielet – Ergoskel. Mechaniczne urządzenie Ergoskel, które będą zakładać na siebie pracownicy magazynowi, ma odciążyć ich mięśnie i stawy w codziennych, najcięższych obowiązkach. Operator planuje wyposażyć w egzoszkielet 
100 pracowników magazynowych do końca 2022 r.

Automatyzacja i robotyzacja pracy w magazynie

W większości nowoczesnych magazynów wprowadza się obecnie automatyzację. Coraz częściej roboty samodzielne pracują w odgrodzonych od pracowników, co zmniejsza ryzyko znalezienia się personelu w niebezpiecznych strefach. Firma FM Logistic również zainwestowała w podobne rozwiąz...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy