Przewodnik po aplikacjach WMS: kontrola jakości i wpływ na koszty prowadzenia firmy

Rynek

Dziś dyskusja co do sensowności wdrożenia WMS w magazynie dotyczy nie tyle tego, czy jest to działanie potrzebne, bardziej chodzi o określenie, jak zaawansowany technologicznie system informatyczny jest niezbędny w konkretnym magazynie, i co najważniejsze — jakie może przynieść korzyści firmie, która zdecyduje się na niego. 

— Redukcja towaru w magazynie, eliminacja błędnych wydań; redukcja drogi pokonywanej przez operatorów i wózki; uszkodzeń towaru; redukcja ilości lub eliminacja dokumentów drukowanych; czy wreszcie redukcja reklamacji — wylicza korzyści z wdrożenia Marek Jędra, wiceprezes zarządu Quantum Software SA., firmy, która dostarcza na rynek Qguar WMS. 
— Optymalizacaja przyjęcia i wydania towarów do/z magazynu przy użyciu inteligentnych strategii. Przygotowanie zleceń wysyłek towarów (kompletacja). Minimalizacja pustych przejazdów z wykorzystaniem macierzy oddalenia. Inwentaryzacja przy użyciu mobilnych terminali danych. Zaawansowane zarządzanie stanami magazynowymi i sporo innych przydatnych opcji firmy — mówią o PSIwms przedstawiciele PSI Produkty i Systemy Informatyczne.
Powyższe wyliczenia to tylko niektóre z zalet systemu wspomagającego zarządzanie magazynem. Przedsiębiorca ma obecnie bardzo duży wybór. Kryterium ceny wdrożenia jest tylko jednym z decydujących czynników. Dziś WMS to systemy, które mogą być uszyte na miarę potrzeb, pod warunkiem, że klient potrafi te potrzeby dobrze zdefiniować. Aby ten wybór ułatwić, zapytaliśmy dostawców aplikacji WMS o poziom funkcjonalności sprzedawanych przez nich systemów, główne cechy charakterystyczne, które mogą wyróżnić produkt spośród rozwiązań oferowanych przez konkurencję, a także o to, jak zastosowanie systemu wpływa na optymalizację kosztów gospodarki magazynowej. 

 

Argumenty za wdrożeniem WMS: 


 oszczędność miejsca składowania; 
 wyższe współczynniki wypełnienia powierzchni w przypadku zastosowania regałów paletowych wjezdnych, przepływowych lub przesuwnych; 
 podatność na automatyzację zadań logistycznych; 
 krótsze czasy obsługi zadań logistycznych; 
 optymalizacja stanów zapasów; 
 mniejsza podatność na „niekontrolowany ruch towarów”. 


Interesowało nas również, w jaki sposób aplikacja wspomaga kontrolę jakości procesów magazynowania i dystrybucji. Aby ułatwić Czytelnikowi poruszanie się po temacie — dane zebraliśmy w obszernej tabeli, k...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy