Regały przejezdne

Rynek

W pierwszych dwóch częściach artykułu („NM” 02/2009 i 03/2009) wymieniono czynniki, które mają wpływ na typ zastosowanych w praktyce regałów i przedstawiono praktyczne wykorzystanie regałów stałych, natomiast ta poświęcona zostanie kolejnym typom regałów. Kolejnym typem regałów są regały przejezdne, urządzenia do składowania, których konstrukcyjne podpory nośne wyposażone są w zespoły umożliwiające przemieszczanie regału po utwardzonym podłożu gładkim lub wyposażonym w specjalnie do tego przystosowane torowisko. 

Wśród nich wyróżnia się regały przejezdne podłogowe oraz torowe. Podział regałów przejezdnych wykorzystywanych w praktyce przedstawiono schematycznie na rys. 1.

 


Z przedstawionego podziału widać wyraźnie, że wśród regałów przejezdnych nie ma regałów wsporczych. Wynika to stąd, iż regały tego typu przemieszczane są podczas eksploatacji. Dalszy podział regałów przejezdnych nieznacznie odbiega od przedstawionego we wcześniejszych częściach artykułu podziału regałów stałych (nie występują wśród nich regały wspornikowe zblokowane).

 

Rys. 2. Regały przejezdne podłogowe: 
a) ramowy półkowy jednorzędowy dwustronny,
b) wspornikowy.
Źródło: Materiały informacyjne firmy Kaiser+Kraft


Regały przejezdne podłogowe — przykład na rys. 2 — rzadko są spotykane w praktyce. Ich ob...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy