Rozmowa: Czynsze będą inne niż te sprzed dwóch czy trzech lat

TEMAT NUMERU

O projektach innercity i tych poza aglomeracjami, zmieniających się kosztach realizacji obiektów z Michałem Samborskim, head of development Panattoni Europe, rozmawia Magdalena Libiszewska.
 

Z jakimi wynikami Panattoni Europe zamknęło ubiegły rok w Polsce?    
Był to kolejny dobry rok stabilnego wzrostu. Rynek się rozwijał, aczkolwiek nie było na nim widać żadnego niesamowitego boomu. Zauważamy stabilny popyt ze strony klientów z praktycznie każdego sektora – zarówno ze strony sieci handlowych, jak i firm logistycznych czy produkcyjnych. Wynajęliśmy 1,4 mln m² powierzchni magazynowo-produkcyjnych, a wybudowaliśmy jej ponad milion. Z początkiem tego roku w budowie mamy już 1,2 mln m².

Chciałabym się dowiedzieć, jakiego typu obiekty w Pana ocenie w najbliższym czasie będą najbardziej pożądane przez najemców i dlaczego?    
Element, który w całym naszym portfelu nieruchomości nie jest największy, a którego widzimy dość dynamiczny rozwój i duży potencjał, to logistyka wewnątrzmiejska. Są to projekty innercity, projekty ostatniej mili. Element ten jest związany głównie z usługami, których oczekują konsumenci, a z drugiej strony ze wzrostem handlu internetowego. Coraz więcej usług i produktów kupujemy przez internet i oczekujemy, że będą one dostarczone możliwie jak najszybciej. Wiele funkcji, które pełniły i rozwijały galerie handlowe, sieci handlowe czy s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy