System to nie wszystko

Jak przygotować się do inwestycji w system informatyczny

TEMAT NUMERU

Dość długo patrzono na systemy informatyczne jak na luksusowe dobro, które miało wywołać u konkurencyjnej firmy zazdrość. Dziś to przeszłość, jednak w dalszym ciągu są menedżerowie traktujący wdrożenie jak niezobowiązującą usługę – wystarczy zapłacić i jakoś to będzie. Tak zaczyna się fiasko projektu. 
 

Skala nieudanych wdrożeń zwraca uwagę na jej przyczyny. Niezależnie od ośrodków analitycznych, wyniki muszą zastanawiać. Aż 30-50 proc. projektów pozostało niezrealizowanych albo przekroczyło termin realizacji Dotyczy to systemów do zarządzania firmami (ERP), do zarządzania dokumentami, analiz i budżetowania (Business Intelligence), a nawet – wydawałoby się, że prostych – systemów do zarządzania relacjami z klientami. Podobnie dzieje się na Zachodzie. Ale marne to pocieszenie, jeśli uwzględnimy potencjalną liczbę niezadowolonych klientów, których może przybywać wraz z popytem na systemy informatyczne. A jest on naprawdę imponujący. 
Tylko rynek systemów ERP będzie rozwijać się na poziomie ok. 16,5 proc. rocznie i w 2009 r. uzyska wartość ponad 300 mln USD (w tym roku wyniesie 200 mln USD) – a więc tyle, ile dziś rynek hiszpański. Szybko powinien rosnąć także popyt na systemy BI. W minionym roku firmy w Polsce przeznaczyły na systemy do analiz, raport...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy