Systemy do kompletacji magazynowej. Przegląd rozwiązań „towar do człowieka”

STRATEGIE MAGAZYNOWE

Jedną z najistotniejszych funkcji magazynu nie jest wbrew pozorom magazynowanie towaru, ale zarządzanie nim. W przypadku gdy mamy do czynienia z magazynem dystrybucyjnym, na wejściu do niego wprowadzamy produkty jednorodne (całe palety bądź kartony tego samego rodzaju książek, ubrań czy produktów elektronicznych), paczki na wyjściu zawierają towar przemieszany w sposób, który wynika ze zleceń czy zamówień klientów. W magazynie takim najistotniejszym obszarem, który można wesprzeć za pomocą automatyki magazynowej, jest kompletacja.

Kompletację można klasyfikować na wiele sposobów. Może ona być np. jednostopniowa (całe zamówienie kompletowane jest przez jedną osobę w jednym działaniu), może być prowadzona w formie multikompletacji (jeden pracownik przygotowuje w tym samym czasie kilka zleceń) czy dwustopniowa (jedna grupa pracowników dokonuje kompletacji zbiorczej wszystkich zleceń, a druga grupa rozsortowuje tak pobraną masę towaru na poszczególne zlecenia). Inny sposób klasyfikacji to rozróżnienie na podejście z perspektywy zlecenia (poszczególne zlecenia są podstawą działań) albo z perspektywy indeksu (każdy pracownik dokłada kolejny indeks do wszystkich zamówień, które go zawierają – tak najczęściej obsługuje się zamówienia do sieci sklepów).
W artykule zajmiemy się klasyfikacją bazującą na sposobie poruszania się pracownika i towaru w trakcie kompletacji. Klasyczne magazyny, bez żadnej automatyzacji wymagają, aby pracownik po pobraniu zlecenia (nie ma znaczenia, czy mówimy o kompletacji jednostopniowej czy np. multikompletacji) kompletował zamówienia, udając się w miejsce położenia towaru (człowiek po towar, Man2Goods). Niektóre magazyny automatyczne pozwalają na zachowanie odwrotne, czyli kompletujący stoi w jednym miejscu, a systemy automatyczne dostarczają mu towar bezpośrednio pod ręce, aby mógł go pobrać i przełożyć do paczki bądź pojemnika docelowego. Ten typ kompletacji nazywa się towar do człowieka, Goods2Man lub Goods to Person.

Klasyka gatunku

Tym fragmentem artykułu narażę się zapewne kilku producentom i dostawcom, wrzucając do jednego worka kilka rozwiązań istotnie różniących się technologią wykonania. Mam na myśli rozwiązania, w których towar przechowywany je...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 papierowych oraz elektronicznych wydań magazynu
  • Nieograniczony – przez 365 dni – dostęp online do aktualnego i archiwalnych wydań czasopisma
  • ... i wiele więcej!

Przypisy